Beğenilenler

Adalar iyi bir yönetim ile Yat, Golf ve Binicilik turizmine geçebilir ise……. Dünya’nın sayılı turizm merkezlerinden biri olur…….

1970 Yılından bu güne kadar zaman zaman Büyükada’da yaşadım ve Butik Otel işlettim. Adanın bütün sorunlarını ve faytoncuları çok yakınen biliyorum.

19. Yüzyıldan bu güne kadar gelen faytonlar artık atlara işkence haline geldi. Bunun çeşitli nedenleri var. Asıl sorun faytonlar değil adaya sonradan gelen faytonculardır. Adada 3 nesildir faytonculuk yapanlar var, onlar atlarına kendilerine baktıktan çok daha iyi bakarlar ve en önemlisi müşterilerine çok iyi davranırlar. Bu faytoncular adanın en güvenilir insanlarıdır. Ulaşım, kargo ve turizm konusunda önemli bir yere sahipler. Sonradan gelen faytoncular böyle değil.

Sonuç : Faytonlar yasaklanmalıdır. Elektrikli golf arabaları ve elektrikli faytonlar kullanılmalıdır. Bunların seçimi çok iyi yapılarak, görüntü kirliliğine neden olmamalıdır. Modeller halka sorulmalıdır.

Faytonlar kaldırılırken faytoncular yok sayılmasın. Faytonları alınıp yeni faytonlar onlara verilmelidir. Çok iyi eğitilip sınavlardan geçirilmelidir. Kazananlar faytonculuğa devam etmeli, diğerlerine fayton paraları ödenmelidir.

Büyükadanın arkasında çok büyük ve modern ahırlar var.

Burada satın alınan faytonlar parçalara ayrılarak hediyelik ve dekoratif eşya haline getirilip satılabilinir.

Adanın arkasındaki ahırlar bölgesine çok güzel binicilik tesisleri ve golf sahaları yapılabilinir ise adanın hem görüntüsü hem de turizimi de  kurtulur.

Adanın arka tarafındaki koylar, marmara denizinin en güzel ve temiz denizine sahiptir. Bu koylar, binicilik ve golf turizm ile birlikte yat turizimini de geliştirir.

Adalar iyi bir yönetim ile Yat, Golf ve Binicilik turizmine geçebilir ise ……….Dünya’nın sayılı turizm merkezlerinden biri olur………..

Sevgi ve Saygılarımla

Cem Avunduk

Gsm: 0 (533) 369 17 82

cem.avunduk@gmail.com

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık