Beğenilenler

Adana’ya Gelmeyi İple Çekiyorlar

7.Adana Veteran Masa Tenisi Turnuvası Yaklaşıyor.

ÖZEL HABER-BETÜL ERTUĞRUL-JÜLİDE GÜVENÇ

Adana Masa Tenisi İhtisas Kulübü, Adana Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi’nin birlikte organize ettiği 7. Adana Veteran Masa Tenisi Turnuvası 16-17 Mart 2019 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek.

Turnuva Komitesi Başkanı Kemal Sağ ile Veteran Masa Tenisi hakkında bilinmeyenleri öğrenmek üzere bir araya geldik. Sorduğumuz soruları tüm içtenliğiyle yanıtlayan Sağ, masa tenisi sporunun Alzheimer hastalığını da önleme konusunda önemli rol oynadığını vurguladı.

Masa Tenisi Turnuvasına katılım gösterenlerin, ‘her sene Adana’ya gelmeyi iple çekiyoruz, oradaki ortamı başka bir yerde bulamıyoruz’ tepkilerinin mutluluğunu duyan Sağ, “insanlardan güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu bize moral veriyor, sorumluluk veriyor ve daha ciddi organizasyon içinde olmamıza yol açıyor. Biz de elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Adana’da veteran masa tenisinin duayeni olan Kemal Sağ ile yapmış olduğumuz keyifli röportajı sizlerle paylaşıyoruz;

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Kemal Sağ, 1955 doğumluyum. Her ne kadar Kahramanmaraş’ta doğsam da kendini Adanalı olarak gören bir insanım. 2 dönem Adana’da defterdarlık yaptım, toplamda 10 yıl. 5 yıl İzmir defterdarlığım var. Daha sonra da 5 yıl milletvekilliği yaptım.

Masa Tenisine olan merakınız nasıl başladı?

Lisedeyken masa tenisi oynardım tabii o zaman pata küte bir oyundu. 2009’da milletvekilliğinden sonra bana ligde oynama teklifi geldi. İyi bir takım kurduk ve baktım ki ben o kadar da iyi bir oyunu değilmişim sonrasında hocalardan özel dersler aldım. Belli bir seviyeye ulaştım şu anda, 9 yıldır oynuyorum. Adana’da 2. Ligde başladık, 8 yıldır da 1. Ligde oynuyoruz. Gerek Adana liglerinden gerekse de Türkiye şampiyonluklarından kupalarımız oldu. Masa tenisi benim için çok güzel bir hobi oldu.

Turnuva yapma düşüncesi nereden doğdu?

2010 yılından itibaren Veteran Turnuvalara katılmaya başlamıştım. Orada dediler ki,  ‘Adana’da hiç turnuva yok, siz yapar mısınız?’ 1-2 seye boyunca istek duymaya başladım, masraflara baktım, zarar etmeden bu işi götürebilir miyiz diye düşünmeye başladım. Sonrasında ‘siz bu işi yaparsınız, zarar etmezsiniz, sponsor da bulursunuz’ denilince 2012 yılında başladık bu işe. Yavaş yavaş ilerledik, diğer turnuvaları örnek aldık ama bizim turnuvalarımız benim ve arkadaşların işe ciddiyetle eğilmesi dolayısıyla bir anda öne geçti. Ve biz bu yıl turnuvanın 7’ncisini yapacağız. Şu an da Türkiye’de sayılı bir turnuvayız. Ve insanlardan güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu bize tabii moral veriyor. Bize sorumluluk veriyor ve daha ciddi organizasyon içinde olmamıza yol açıyor. Biz de elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz.

Veteran Turnuvası ne demektir? Bize biraz bahsedebilir misiniz?

Veteran Turnuvası dünyada 40 yaş üzerindeki masa tenisi sporcularının spor yapması anlamına geliyor. Fakat biz Türkiye’de bunu 30 yaş üzeri olarak yapıyoruz. Dünyada veteran yaşı 40 yaş olmasına karşın biz 30 yaşı hazırlık olarak dikkate aldık. Ve böylece 30’la 40 yaş arasının boş kalmamasına, spor yapmalarına bir ortam sağlamaya çalıştık. Bunların tabii çoğunluğu eski sporcular ama bir de arada benim gibi sonradan bu işe heves edip öğrenenler, ilerletenler ve bu işe heyecan duyanlar da var.

Türkiye’de nerelerde turnuva yapılıyor?

Türkiye’de şu anda İstanbul’da 3 ana dernek var, onlar yapıyorlar. Kemer’de uluslararası bir turnuva var. Şu ana kadar en ciddi katılımın olduğu uluslararası turnuva Kemer’de yapılan. İstanbul’da Fenerbahçe derneği var, onlar uluslararası bir turnuva yapıyorlar. Bolu’da Sapanca’da yapılıyor. İzmir’de İzvet derneği var, Bursa’da, Bursa Veteranlar var, Ankara’da, Eskişehir’de var. Yılda 10-12 civarında turnuva yapılıyor. Bizim turnuvamızda bunlar arasında baya bir öne çıktı. Şu anda ulusalız ama fiili olarak uluslararası bir turnuvayız. Yurtdışından insanların katılım göstermesi bizi oldukça mutlu ediyor ama biz adımızın ulusal olarak kalmasından yanayız.

Adana Veteran Masa Tenisi Turnuvası hakkında bilgi alabilir miyiz? Paydaşlarınız kimlerdir?

2012 yılında ilk önce deneme olarak 20 masayla başladık biz turnuvaya. Türkiye’de genelde 16 masayla yapılıyor turnuvalar. Ortalama 150 ile 200 arası katılım oluyordu bu turnuvalarda. Bir tek Kemer Turnuvası 300’ü geçip 400’e ulaşan bir rakama sahiptir. Bizim turnuvamızda her sene yüzde 20 gibi bir artış gösteriyor. Mesela şu anda 2019 için 130 tane kayıt var, bu 350’yi geçecek diye tahmin ediyoruz. Bunun yüzde 20’si yeni oyuncu. Yani bu şunu gösteriyor, bizim turnuvamız kendi reklamını kendisi yapan bir hale geldi. Bizim turnuvamız bir festivale dönüştü artık, gelen oyuncular sadece masa tenisi oynamıyorlar. Ocak başı kuruluyor ve insanlar Adana kebabını doya doya yiyorlar. Adana’nın çok sevilen bir halka tatlısı var, onu da bu sene sıcak sıcak katılımcılarımıza sunacağız. Yani çok destek alamasak da bu turnuvanın Adana’nın tanıtımına çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Biz büyük bir ekibiz, dışarıda genelde hep benim yüzüm olduğu için Kemal Sağ adı geçiyor ama bu işin perde arkasında il temsilcimiz Ali Türemiş, çok iyi bir katkı koyan arkadaşımızdır. Mutfaktaki işlemlerin çoğunu Ali Bey yapıyor. Ayrıca salon düzenlemesinde Milli Takımlar Teknik Direktörü olan Sunay Atakan hocamızın çok büyük bir katkısı var. Hiçbir yerde bu kadar düzenli bir salon göremezsiniz. Paydaşlarımız öncelikle, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürümüz Abdulkadir Ataşbak, gerçekten bu turnuvaya çok büyük destek veriyorlar. Müdürümüze ve ekibine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Hakemlerimizi ve diğer bazı sıkıntılarımızı hemen karşılıyorlar bu bize büyük bir rahatlık veriyor. İkinci paydaşımız ise Çukurova Üniversitesi, onlarda salonu bize tahsis ederek, kendi ekiplerini bize destek olarak vererek çok büyük bir katkı sağlıyorlar. Sayın Rektörümüze, tüm üniversiteye, spor dairesi ve tesisler amiri Ercan Bey’e teşekkür etmek istiyorum. Hakikaten birlikte yapılan bir organizasyon öyle basit bir şey değil.

Turnuvaya katılım şartları nelerdir?

Turnuvaya katılmak için en başta 30 yaşı geçmiş olmak lazım. Federasyonumuz artık turnuvalarda lisans zorunluluğu getirdi, bu güzel bir şey. Lisans alırken insanlar hem de sağlık kontrolünden geçmiş oluyorlar hem de lisanslı oyuncu sayımızda bir artış meydana geliyor. Bir ciddiyet geliyor. Başka bir şartımız yok.

Eski milletvekilisiniz bildiğim kadarıyla, seçimlerle ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?

Öncelikle seçimlerin milletimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tabii Türkiye’de bir siyasi gelişim var, buna karşın ekonomik kötü gidişat var. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız ve hatta diğer ilçe başkanlarımız kim olursa olsun ama lütfen sporu sevsin. Biz Adana’ya Masa Tenisi Salonu yapacak bir Belediye Başkanı çok istiyoruz. Bunu kim yapıyorsa, kim yapacaksa, kim vaad ediyorsa biliniz ki şu anda Adana’da en az on bin oy akacaktır. Partisi ne olursa olsun. Bu sözü versinler bana ben de bu vaadi veriyorum ona.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Masa tenisi çok güzel bir spor, 5-6 yaşından itibaren mezara kadar yapılabilecek bir spor. Masa tenisi Alzheimer hastalarını tedavi edici özelliği olan bir spor bir de Parkinson hastalığını önlemeye de katkı sağlıyor. Bu hastalıklarla uğraşan bir çok arkadaşımızla spor yaptık ve onların da bu işten çok fayda sağladığını görüyoruz. Masa tenisi salonunun hemen yanı başına bir de Alzheimer ve Parkinson tedavi merkezi de yapılmalı. Ve biz hasta olan sporcularımıza da orada tedavi imkanı sağlayabiliriz. Son sözüm ise artık bir festival havasına dönüşen, Adana’nın tanıtımında önemli bir rol üstlenen ama maalesef halkımızın tanımadığı masa tenisi branşına ilgi ve destek bekliyoruz. Maçlarımıza, turnuvalarımıza davet ediyoruz, lütfen gelsinler onlara biz güzel bir salon sporuyla cevap verelim, onları temsil etmeye devam edelim.

http://www.cukurovametropol.com.tr

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discussion

  1. Avatar A.Engin BÖLÜK

    Adana gibi güzide bir şehrimizde masa tenisi branşına yönelik çalışmaları dolayısı ile tüm emek verenlere teşekkür ederiz. Organizasyon olarak çok başarılı seyreden bir turnuva, oldukça kalabalık bir katılım oluyor her sene, ben çok istesemde katılamıyorum buda turnuva için bir eksiklik sayılmaz:) Zaten bir süredir çok gelişmekte olan masa tenisi turizmi maalesef ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle gerilemeye başladı. Aslında bunda gelir amaçlı bir çok yerde turnuva düzenleniyor olmasınında payı büyük. Eskiden 3 veteran derneğinin masatenisini yayma amaçlı yaptığı kısa vadede gelir getirmeyen hatta duayenlerin ve durumu müsait olan abilerimizin maddi katkılarıyla organize edilen bir turnuva kültürü varken şimdilerde katılımcı sayısının katılım ücretiyle çarpılarak ortaya çıkan geliri arttırma yönünde eğilim var ki bu benim çokta hoşuma gitmiyor ve kendimce maddiyatı ön planda tutan turnuvalara protesto amaçlı katılmayarak sizlere de aksettirdiğim bu düşüncemin arkasında durmaya çalışıyorum. Katılım ücretleri neden bu kadar yükseldi anlamakta zorlanıyorum, sorulduğunda turnuva giderleri ve verilen promosyonlar ile açıklanılmaya çalışılsa da tatmin edici bulmuyorum. Çünkü bu yönüyle benim satın almak istemeyeceğim promosyonları turnuva katılım ücretine dahil ederek zorunlu satışa dönmüş şekilde görüyorum uygulamaları, reklam yaptığınız tişörtü benim giyerek sizin ücretsiz reklamınızı yapacağımı unutup, ucuza tişört veriyoruz yaklaşımı yapılıyor. Kalabalık bir kitleye indirim sağlayacak olanakları rayiç bedelle bizlere zorunlu diretilen bir gıda ve konaklama anlayışı varoldu,örneğin 400 kişiye adana kebap pazarlığı yapılsa 5-10 liraya birçok anlaşma yapılabilecekken turnuva ücreti yükseltilip, birim kebap fiyatı lanse ediliyor, anlaşma yapılan otellerde pazarlamacılar daha ucuza veya en kötü aynı fiyata kalabiliyorlar sayıları 3-5 kişi olduğu halde, bunun gibi topluluğun kalabalığından ve birlikte hareket etmelerinden doğacak ekonomiyi yeterli bulmuyor, hatta doğan ekonomiyi de sahiplendiklerini kendi lehlerine kullandıklarını görüyorum. Bugün bir turnuva masrafı asgari ücretli birinin yarı maaşına eşit hale geldi, her ay bir şehirde turnuva olduğunu varsaysak emekliliğinde bu spora gönül vermiş ama katılımcı olamayan bir çok oyuncu görebiliriz. Neyse uzatmayayım ben bu kadar ticari düşüncelerle yapılan organizasyonlara masa tenisine hizmet olarak bakamıyorum. Hatta turnuva ücretinin 200 liradan havale yapılırsa 150 TL oluşunada anlam veremiyorum. Demek ki turnuva gelirlerinde böylesine müthiş bir iskonto yapabilme rahatlıkları var. Sorulduğunda erken ödeme indirimi olarak izah ediliyor, o zaman ben 6 ay önce yatırayım 100 TL olsun pazarlığı yapmak geliyor insanın aklına. Zaman herşeyin ilacıdır, yapılan yanlışların bir gün su üzerine çıkma gibi bir alışkanlıkları vardır, çoğalan derneklerin ve yapılan turnuvaların katılımcı sayılarının düşmemesi ve katılımcı adaylarına muhtaç kalınmaması dileklerimi sunuyorum.

Yukarıya çık