Beğenilenler

Cem Avunduk sordu…. Aydemir Cengiz açık yüreklilik ile cevapladı.

Sevgili Aydemir Cengiz
Masa Tenisi Türkiye’de neden ilerlemiyor. Sence neler yapılmalı .?

 

Sevgili kardeşim Cem

Bu konu burada üç beş satır veya sayfa yazmakla anlatılabilecek bir konu değil. Bunun için geniş katılımlı masa tenisi çalıştayları yapmak lazım(Göstermelik değil) Ama yinede kısa başlıklarla düşüncelerimi belirtmeye çalışayım.

Başta herşeyden önce her ilde, ilçede masa tenisi oynanabilecek sabit masa tenisi salonları açılmalı, yapılmalı, buralara yeterince antrenörler ve malzemeler temin edilmeli. İllerde ve Federasyonun yapacağı maçlarda minik, yıldız ve gençlerin maçlarını çok maç yapmaya dayalı (içinde çift maçıda olan) maç formatlarıyla oynatmalı. Yine minik, yıldız ve gençlerde Türkiye genelindeki iyi sporcuları ve ümit vadedenleri belirleyip bunları öncelikle bölgelerinde deneyimli antrenörler nezaretinde toplu çalışmalara almak, buralardanda federasyonun açacağı kamplara almaları sağlanmalıdır.

Üst düzey sporcuları yurt dışında belirli yerlerde kamplara göndermeli, böyle kampları yurt içinde dışardan oyuncular ve takımlar davet edilerek ortak kamplar düzenlenmelidir. Mümkün olduğunca yurt dışı temaslara sporcuların yanısıra antrenörlerinde gönderilmesi gerekmektedir.

Tabi tüm bunları yaparken düzgün sponsorlar bulmakda çok önemlidir. Ayrıca masa tenisi nin tanıtılması ve yaygınlaştırılması için reklamına, görse ve basın yayınada önem verilmelidir. Masa tenisinde takım maçları yapılmakla beraber ferdi bir spordur. Ancak son on onbeş yıldır okul maçlarında ferdiler(Tekler,çiftler,karmalar) yapılmıyor bu çok yanlış bir uygulamadır. Okul müsabakalarında bu maçların kesinlikle yapılması sporcularımız için çok önemlidir.

Ayrıca İlköğretim okullarında masa tenisi zorunlu kulüp faaliyeti olursa ve buralarda da en az birinci kademe antrenörler görevlendirilebilirse çok iyi olur kanısındayım. Evet bu konu enine boyuna çalıştaylarda konuşup tartışılmalıdır. Kısaca şahsi görüşlerimi anlatmaya çalıştım.

Bu konuda masa tenisine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bu vesileyle tüm masa tenisi camiamıza selam ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Ben teşekkür ederim Aydemir. Senin düşüncelerin ve tecrübelerin
benim için çok önemli.
Yetkililer senin önerilerini dikkate alırlarsa Türk masa tenisi daha ileri gider.
Cem Avunduk

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık