Beğenilenler

Cüneyt Haskan’dan Kısa Teknik Bilgiler

Bugünkü  masa tenisi teknik olarak dünyanın en karmaşık sporlarından biridir.Üst düzey oyuncu olmak çok uzun antrenmanlarla kazanılabilen üst düzey teknik, fizik ve psikolojik özellikler gerektirir. Sporcular, oyun stillerine gore her vuruş için 50cm.den 1.5 m ye kadar bir mesafe kat ederler ve bu elit oyuncular için her maçta 150-2.000m arası bir menzilde koşmak, zıplamak ve doğru zamanda doğru vuruşun yapılması demektir.

Üst düzey oyuncular bir maçta 300-1300 arası vuruş yaparak ve bu esnada çeşitli teknikler kullanarak oynarlar. Bu vuruşlarda yük sadece kola değil aynı zamanda bacaklara, vücuda ve omuza binmektedir. topu öldürmek için yapılan sert vuruşlarda kol hızı saatte 60-70km. yi bulmaktadır. 40+mm topa geçmeden önceki ölçümlerde spinler de topun bir saniyedeki dönüşünün 170 e kadar çıktığı saptanmıştır. Bu da dakikada 10.000 den fazla eder

Tenis dünyasının spini en güçlü oyuncusu olan Nadal’ın spininin dakikada 4000 civarında olduğunu hesaba katarsanız bizdeki falsoların ne kadar güçlü olduğunu daha iyi anlarsınız.

Topun rakete değip çıkması saniyenin 1/1000i kadardır. Bu surede top raketin hızına göre 2mm ile 1cm arasında raketin üzerinde taşınabilir çünkü top önce lastiğin altındaki pütürleri ezer, sonra da süngerin içine gömülür ve çıkar.

Masa tenisinde topun nereye, hangi hızla ve falsoyla geleceğini sezmek uzun yıllar çalışarak kazanılan bir beceri olduğundan otomasyon %40 civarındadır.Halbuki kürekte otomasyon %95e kadar çıkar

Japonya’da yapılan araştırmalarda masa tenisinin aynı zaman diliminde basketbol gibi dinamik bir spordan bile daha fazla enerji harcattığı saptanmıştır. Bütün bu bilgiler ışığında günde birkaç maç yapan üst düzey bir oyuncunun ne tur bir fiziksel ve psikolojik baskıya maruz kaldığını bu verilerden anlayabilirsiniz.

Cüneyt Haskan

Kaynakça: Prof. Radivoj Hudetz

 

Cüneyt abi , Bu değerli bilgileri Lord Medya okuyucuları ile

paylaştığın için sana çok teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla

Cem Avunduk

cem.avunduk@gmail.com

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık