Beğenilenler

Hem masa tenisinde hemde tenisde büyük yetenek…..Sedat Engin

 

 1957 yılında Kocaeli’nde doğan Sedat Engin, masa tenisine 1971 yılında başladı. Masa tenisine başladıktan çok kısa bir zaman içerisinde büyük başarılara imza attı.  1972 yılında ilk turnuvası olan Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında birinci olduktan sonra, Masa Tenisi Milli takımına seçildi.

1974’de Vinlex Spor Kulübüne transfer oldu. Vinlex’de yer aldığı ilk senede yapılan İstanbul şampiyonluğunda 3 maçını da kazanarak Vinlex’i şampiyonluğa taşıdı. Vinlex kariyerinde Türkiye Şampiyonalarında da, Vinlex’in birçok kez dereceler almasında büyük etken oldu.

 

Yurt içinde sürdürdüğü başarılar, yurt dışında da devam etti. 1986 yılına kadar 150 defanın üzerinde milli oldu.

Yugoslavya, Almanya, Hindistan, Sofya, İngiltere ve Prag gibi Dünya’nın birçok ülkesinde yapılan Balkan, Avrupa, Dünya şampiyonalarının yani sıra Akdeniz oyunlarında da, dereceler alarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etti. Özellikle, 1975’de Ankara’da yapılan 50.yıl Uluslararası Gençler Masa Tenisi Turnuvasında İtalya takımı karsısında iki maçını da kazanarak, Türkiye Milli takımını şampiyonluğa götürdü.

1977 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübüne transfer olarak, takım arkadaşları Oktay çimen, Mahmut Tezcan, Osman Karagülleler ve Ömer Aksoy’la beraber birçok kez Türkiye Şampiyonluğuna imza attılar.

1979’da Polizie Sport Duesseldorf Kulübünün takımına transfer oldu ve iki yıl boyunca Bundesliga’da profesyonel masa tenisi kariyerine Almanya’da devam etti.

1982’de Almanya’dan Türkiye’ye dönerek 1988 yılına kadar Eczacıbaşı Spor Kulübünde oynamayı sürdürdü ve yine Oktay Çimen, Osman Karagülleler, Ömer Aksoy ve David Kumru gibi değerli isimlerle birlikte müsabakalarda yer aldı.

 

1984’te Eczacıbaşı İlaç Sanayi’de iş hayatına başladı. 1987 yılında evlenerek bir kız çocuğu sahibi oldu.

1993 yılında tenis oynamaya başladı ve yine kısa bir sürede tenis sporunda da birçok başarılar elde etti. Yurt içinde, 35 ile 55 yaşları arasında 100’ü aşkın tekler şampiyonluğu elde ederken, çiftlerde de çok sevdiği arkadaşı Tuğrul Akas ile beraber 50’ye yakın çiftler şampiyonluğu elde ettiler. Ayrıca Veteran Milli takımına seçilerek, masa tenisinde olduğu gibi teniste de ülkemizi Güney Afrika ve Almanya’da temsil etti.

2009 yılında Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu başkan yardımcılığını yaptı. İktisat Fakültesi mezunu olan Sedat Engin, 2012’de Eczacıbaşı- Zentiva Sağlık Ürünleri A.Ş.’den emekli oldu. Şuan Levent Tenis Kulübü Başkan Yardımcılığını yapmakta olup, tenis oynamaya da aktif olarak devam etmektedir.

 

 

 

Sevgili double-partnerim, can dostum Tuğrul Akas

Tuğrul ile arkadaşlığımız 1973 yılında masa tenisi ile başladı. Seneler önce başlayan arkadaşlığımız, kısa süre içinde dostluğa dönüşmüştü. 90’lı yıllarda ikimizde tenis oynamaya başladık ve birlikte oynadığımız turnuvalar bizi birbirimize daha da çok yakınlaştırdı. Beraber 50’yi aşkın çiftler şampiyonluğu ve bir o kadar da ikincilik elde ettik.

Tuğrul disiplinli, azimli, son sayıya kadar pes etmeyen, rakiplerine ve takım arkadaşlarına olan saygısıyla gıpta edilen başarılı bir sporcuydu. Çok iyi bir sporcu olmasının yanı sıra, çevresinde çok sevilen, herkese yol gösteren, insanların zor günlerinde elinden geldiğince yanında olmaya çalışan, davranışlarıyla ve karakteriyle de örnek bir insandı. Benim ise en iyi arkadaşım, can dostumdu.

 

Cem Avunduk
Sedat Engin hem masa tenisinde hemde teniste büyük yetenektir…

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık