Beğenilenler

Katar’da Olimpiyat Kotası Alamadık.

Olimpiyatların kıyısından falan dönmedik! Katar’ın Doha kentinde gerçekleşen Masa Tenisi Dünya Ferdi Olimpiyat elemelerinde maalesef Olimpiyat kotası alamadık. Gidebilir miydik… Elbette gidebilirdik, ülkemiz sporcularında o kapasite var. Peki neden olmadı? Sorulması gereken soru bu…

Bildiğiniz üzere Olimpiyatlar 4 yılda bir düzenleniyor. Ancak Covid-19’dan kaynaklı, 2020 Tokyo Olimpiyatları, 2021 yılında yapılacak.

Masa Tenisinde Olimpiyat kadromuz uzun yıllardır aynı oyunculardan oluşuyor. Kadro önceki dönem TMTF Başkanı Kerim Koç döneminde oluşturuldu.
Kerim Koç görev süresini tamamlamadan istifa ederek siyasete geçiş yapmıştı. Yerine seçim ile gelen Fatih Karaca, Kerim Koç zamanın da Bakanlığa isimleri bildirilen aynı sporcularla devam etti, kadro da değişikliğe gitmedi. Dolayasıyla 2016 yılından bu güne, 5 yıldır mevcut sporcularımız Tokyo Olimpiyatları için hazırlanıyor.

Duyumlarıma göre Olimpik kadro için Bakanlık federasyonlara ayrı bir bütçe tanımlıyor ve bu bütçe sadece Olimpik kadro ve Olimpik hedefe ulaşmak için kullanılıyor, yine duyumlarıma göre Bakanlık oldukça cömert ve federasyonlara Olimpik hedefleri için iyi tutarlar ayırıyor. Yani Bakanlık Olimpiyata gidilebilmesi için üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor ve federasyonları bu konuda destekliyor.

Devlet desteğine rağmen neden olmuyor! Sorunun maddi olmadığı anlaşılıyor…

Peki her türlü maddi imkana ve yüksek Olimpiyat bütçesine sahip Türkiye Masa Tenisi Federasyonu (TMTF) neden 2021 Tokyo Olimpiyatlarına sporcu gönderemiyor!
Neden Katar’da ki turnuvadan sadece tek galibiyetle dönüyoruz? Masa Tenisi Camiası Bu Soruların Cevaplarını Aramalı!

Bakıldığında bizden daha küçük ve az bütçelere sahip ülkelerin Olimpiyatlara kota aldığını görüyoruz.

Katar’ın Doha kentinde gerçekleşen Dünya Ferdi Olimpiyat elemelerine katılım gösteren ülke ve sporculara baktığımda, bu turnuvanın bizim için bir fırsat olacağını düşünmüştüm. Zaten Katar öncesi Olimpiyat vizesini alan almış, en iyi sporcular Olimpiyata gitmeğe hak kazanmışlardı.

Bu sebeple Katar’da az sayıda ülke ve sporcu vardı. Katar bizim için bir şanstı ve maalesef biz Türkiye olarak bunu değerlendiremedik.

Katar’ın başkenti Doha’da erkeklerde 73, kadınlarda 60 sporcunun katıldığı Masa Tenisi Olimpiyat elemelerinde mücadele eden Kadın ve Erkek A Milli takım sporcularımız sadece 1 maç kazandılar ve çeyrek final maçlarını kaybederek elendiler. Talha Yiğenler, Belaruslu Vladimir Samsonov’a karşı hükmen galip geldi ve çeyrek finale yükseldi.

Kadınlarda 4 galibiyetle, 16’li gruplarda, grup liderleri olan sporcular direkt Olimpiyat kotası aldı. Katar da 16’li grupta sadece 4 galibiyetle Olimpiyat kotası alındı.
Kadınlarda 4 grup vardı, ikinci olan 4 sporcu arasından 1 sporcu da Olimpiyat kotası aldı. Toplam da 5 Kadın sporcu, 2021 Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı kazandı.
Erkeklerde de durum çok farklı değildi, toplamda 4 sporcu Olimpiyat kotası aldı.

Tabii ki hiçbir turnuva kolay değil ancak gruplarımızda ki oyuncuları analiz ettiğimde bizim seviyemizin çokta üzerinde sporcular olmadığını ifade etmek istiyorum, yukarı da yazdığım gibi zaten en iyiler önceden Olimpiyat vizesini almışlardı. İşte bu sebeple Katar turnuvasından ümitliydim ve Tokyo’ya yakın olduğumuzu düşünüyordum. Ama olmadı ve Türkiye olarak arzu edilen sonucu Katar’da alamadık, eli boş olarak ülkemize döndük.

Sporcularımızı kutluyorum, ellerinden geleni yaptılar, hepsiyle iftihar ediyoruz. Büyük bir ülkeyiz ve sporcu potansiyelimiz mutlaka var.

Ülke Masa Tenisimizde yönetimsel ve sistemsel olarak eksik ve yanlış bir şeylerin olduğu anlaşılıyor.
İçinde bulunduğumuz durumun arkasında ki neden ve sebepleri tespit etmek ve tekrarlanmaması için önlemler almak Federasyonu yönetenlerin görevi ve sorumluluğu olmalıdır.

Bu bütçelerle, kendi sporcularımızla Olimpiyatlarda yer alabilecek kadar büyük bir ülkeyiz.

2021 Tokyo Olimpiyatları için son şansımız olan, Masa Tenisi Avrupa Kıta elemeleri, Portekiz´in Guimares kentinde 21-25 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşecek.

Ülkemizi temsil edecek kafileye başarılar dilerim.

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık