Beğenilenler

Kıbrıs Fatihi…….Fadıl Olguner….

25 Haziran 1953’de Lefkoşa’da doğdu.Orta öğrenimi sırasında Gençlik Gücü Spor Külübünde masa tenisine başladı.

1971 yılında Lefkoşa Türk Lisesinde ilk şampiyonluğunu kazandı.Bunu Federasyonun düzenlediği teşvik turnuvalarında kazandığı şampiyonluklar izledi ve aynı yıl Kıbrıs Türk milli takımında yer almaya başladı.

1972 yılında askerliķ görevi sırasında Lefkoşa Sancağı masa tenisi takımının şampiyon olmasına sporcu olarak katkı koydu.

1973-1976 yılları arasında yüksek öğrenim için Ankara’ya giden Olguner’in hemşehrisi ve gerçek anlamda bir masa tenisi sevdalısı olan rahmetli Mehmet Abdullah ile karşılaşması kendisi açısından büyük bir şans oldu.Bu sayede o dönem Ankaranın iyi masa teniscileri Harun Sevinç,Serdar Albayrak,Fehmi Yavuzer,Şenel Altun ve diğerleri ile antreman olanağı buldu.

Ankara’da turnuvalara katılıp Üniversitelerarası maçlarda başarılı olup Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı kazandı.Ankarada bulunduğu 3 yıl boyunca Şekerspor masa tenisi takımında oynadı.

 

Mezuniyet sonrası Kıbrıs’a dönen Olguner Şehit Hüseyin Ruso Ortaokuluna tayin oldu.Olguner orada masa tenisi çalışmalarını başlatarak ilk antrenörlük deneyimlerini yaşamaya başladı.
17 yıl süren bu çalışmalarda Olguner masa tenisini okulda sevdirdi.15 yıl aralıksız KKTC şampiyonu oldular.Bu sürede Türkiye’deki ortaokullar Şampiyonalarında 2.lik ve 3.lükler almaya başladılar.Ve sonunda 1988 yılında KKTC tarihinde ilk ve tek olan Türkiye şampiyonluğunu da kazandılar.
Resim 1988 Türkiye Şampiyonu Ruso Ortaokulu
Olguner kurduğu altyapı ile 1986 yılında da Gönyeli İlkokulunu öğrencileri ile beraber Türkiye İlkokullar Şampiyonu yaptı.Resim 1986 Türkiye Şampiyonu Gönyeli ilkokulu.
1999 yılında Devletten emekli olan Olguner aynı yıl Özel Okul Levent Kolejde masa tenisi çalışmalarını başlattı.Özel Okulun kendisine sağladığı daha fazla çalışma olanakları ile 21 yıldır çalışmalarını sürdüren Olguner birçok başarıya imza attı.KKTC liglerinde özellikle yaş gruplarında öğrencileri ile birçok şampiyonluklar kazanan Olguner Türkiyedeki ilk başarısını Tağmaç Özberk isimli sporcusunun Türkiye Minikler 2. olması ile yaşadı.
Bu başarıları Tunç Güneralp’in Ankarada kazandığı Türkiye Minikler 3.lüğü izledi.
Ancak Levent Kolej’in en büyük başarısı 2013 yılında Viyana-Avusturya’da kazanılan iki şampiyonluk oldu.60 cıvarı ülkenin katıldığı Dünya Spor Festivalinde öğrencisi Vehbi Zeki Serter Gençler kategorisinde şampiyon olurken çift maçlarında yine Levent Kolejli İzzet Kararlı çiftler Şampiyonu oldular
2014 yılından itibaren Türkiye’deki Veteran Turnuvalarına katılmaya başlayan Olguner geçen 5 yılda Ankara İstanbul İzmir Adana ve Bursa’daki turnuvalarda toplam 29 şampiyonluk kazandı.
2016 yılında Kosova’daki Turnuvada hem teklerde hem çiftlerde şampiyon oldu.
Ayrıca 2014 yılında Varna -Bulgaristan’da çiftlerde şampiyon teklerde 2. oldu.Olguner Veteranlara olan ilgisini devam ettirerek 2015 yılında İstanbul Veteran Masa tenisi Derneği ile Türkiye’den arkadaşları Ferit Atabey ve Kenan Atalay iĺe beraber Leipziğ-Almanya’daki Avrupa Veteran Takımlar Şampiyonasına katıldı.
Olguner geçen yıllarda 1. Kademe 2.kademe ve 3.kademe antrenörlük kurslarını geçti.Ancak onun esas iddialı olduğu uzmanlık dalı pütür ve anti lastikler konusunda oldu.Bu konuda uzman Dr.Neubauer ve Sebastian Sauer ile uzun kurslara katılıp elde ettiklerini kendi deneyim ve becerileri ile birleştirdi.

 

Resim Dünyaca ünlü pütür uzmanı Dr.Neubauer.
Olguner özellikle pütür ve anti konusunda Dünyanın değişik masa tenisi sitelerinde makaleler yazmaktadır.Bunlardan birisi de Avusturalya kökenli OOAK Table Tennis Formdur.Olguner’in son İngilizce makalesi 25.000 kişi tarafından okunmuştur.Olguner Türkiye Masa tenisi Dünyası’nda da makaleler yazmaktadır
Olguner masa tenisine olan katkıları nedeni ile KKTC Olimpizm ödülüne layık görülmüştür.Ödül zamanın KKTC Cumurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu tarafından verilmiştir.
Olguner masa tenisi yaşantısında sporcu,antrenör ve spor yazarlığı dışında idareci olarak da bu spora hizmet vermiştir.1980 yılında Kuzey Kıbrıs Masa tenisi Federasyonu Spor işleri Sorumluluğuna getirilen Olguner daha sonraları baş antrenör olarak da yeni sporcular yetişmesine katkı koymuş ve KKTC Milli takımı ile çeşitli başarılar kazanmıştır.En son görev olarak Federasyonun Genel Sekreterliğine getirilen Olguner bu görevi bırakarak sadece antrenör ve sporcu olarak çalışmıştır.
Olguner ilerlemiş yaşına rağmen halen Türkiye 2.liginde oynayan Lefke Avrupa Üniversitesinde faal spırculuk yaşamına devam etmekte ve ayrıca Levent kolejde antrenörlük yapmaktadır.
Olguner’in yaşamı ile ilgili bir yazı hazırlayan KKTCli gazeteci Senem Koç yazısını şöyle bitirmişti. ‘OLGUNER DEMEK KISACA MASA TENİSİNE ADANAN BİR ÖMÜR DEMEKTİR.’
 Cem Avunduk
Kıbrıs Fatihi …..Fadıl Olguner

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discussion

 1. Avatar Harun SEVİNÇ

  FADIL OLGUNER KARDEŞİMİ
  1970 li Yıllarda Ankara ‘ da
  Üniversite Öğrencilik Dönemlerinde Masa TENİSİ ve Kıbrıslı İngiltere’de Yaşıyan RAHMETLİ Mehmet ABDULLAH Ağabey Sayesinde Tanıdım.

  Yine KIBRISLI İNGİLİZ HAYRANI Ev ARKADAŞIM ,
  RAHMETLİ Olduğunu
  Düşündüğüm :

  Ziya GÖKALP

  Nedeniyle Dahada Yakın Olduk.
  Dostluğumuz 40 YILI Aşkın Devam Eder.

  Kısaca ;
  FADIL OLGUNER
  Masa TENİSİ Sevdalısı
  Adam Gibi Adam

  Sevgilerimle
  29 Ocak 2019 Salı

  Harun SEVİNÇ

 2. Avatar Fadıl Olguner

  Beni onore eden güzel sözlerine çok teşekkür ederim Harun kardeşim.Benim için ‘adam gibi adam’ demişsin …bizim buralarda ‘adam gibi adam’ yerine ‘adamın hası’ derler.İşte sen de benim için adamın hasısın kardeşim.Selamlar.

Yukarıya çık