Beğenilenler

Lord Türk Kahvesi……Kahvenin Tazeliğini Nasıl Koruyabiliriz…..

Gün içinde sürekli bir koşuşturma içindeyiz. Ofiste ya da evde, nerede olursak olalım, zihinsel ve bedensel yorgunluğumuza çaredir kahve… Peki lezzetli bir kahveye giden süreçte “olmazsa olmaz” diye nitelendirebileceğimiz adımlar neler? Bunun için ne yapmalı ya da nasıl yapmalı? Şimdi kahveye dair fark yaratan detayları bir inceleyelim.

1- Nerede saklamalı?

Bir kahve aldığımızda taze çekilmiş olmasına büyük önem gösteririz. Bu kahvenin lezzetini doğrudan etkileyen bir detaydır. Bu noktada taze çekilmiş ve paketlenmiş kahveyi saklama yönteminiz büyük önem taşıyor. Çünkü ne kadar taze, o kadar lezzetli. Kahvenin saklama yeri sıcak olursa aroması hızlı bir şekilde bozulur. Işık, sıcaklık, oksijen ve nem gibi dış faktörler kahve aroması için çok önemlidir. Bu yüzden saklama yerinizin daima serin, karanlık ve kuru olması gerekiyor. Kahvenin uzun süre taze kalması ve aromasının korunması için ideal olan onu ışık ve hava geçirmez bir kutuda saklamaktır.

2- Çekirdek mi? Çekilmiş mi?

Çekirdek olarak saklanan kahve ile çekilmiş kahve arasında önemli bir fark var. Paketi açılmış olan çekilmiş kahve oda sıcaklığında yaklaşık yedi gün kadar tazeliğini korur. Buzdolabında bu süre iki katına çıkar. Derin dondurucuda ise üç ila dört haftaya kadar aromasının tazeliğini koruyabilirsiniz. Kahvenin tazeliğini daha uzun süre korumasını istiyorsanız öğütmeden saklamalısınız. Çünkü kahve çekirdekleri sayesinde hassas olan kahve aroması bir zırh gibi muhafaza edilir. Tazelik için ipucu: En uygunu kahveyi kullanmadan hemen önce kahve çekirdeklerini gerektiği miktarda öğütmektir. Böylece kahve çekirdeğinde bulunan çeşitli aromaların kaybolmadığından emin olabilirsiniz.

Tazelik için ipucu: En uygunu kahveyi kullanmadan hemen önce kahve çekirdeklerini gerektiği miktarda öğütmektir. Böylece kahve çekirdeğinde bulunan çeşitli aromaların kaybolmadığından emin olabilirsiniz.

sözcü.com.tr den alınmıştır.

https://www.sozcu.com.tr/kesfet/tchibo/lezzetli-bir-kahve-icin-olmazsa-olmaz-3-soru/index.php

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık