Beğenilenler

Masa Tenisinin Altın Kalpli Adamı….Mahmut Tezcan

Mahmut Tezcan 1952 Yılında Adana’da doğdu. 1965 de Masa tenisi oynamaya başladı. 1967 yılında Adana Seyhanspor kulübü adına turnuvalara katıldı.

1969 Yılında Adana şampiyonu oldu ve Yeni Adana gazetesi tarafından her yıl düzenlenen en başarılı sporculara aday gösterildi.

Aynı yıl Seyhanspor adına katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda Eczacıbaşı oyuncusu, Türkiye şampiyonu Koço Yuvanidis’i yendikten sonra Eczacıbaşı Spor kulübüne transfer teklifi aldı.

1970 yılında Zonguldak milli takım kampına davet edildi ve Pakistan’da RCD (Dostluk) turnuvasında ilk milli macını oynadı.

1971 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübünün teklifini değerlendirerek transfer oldu ve bu kulübte 15 yıl masa tenisi oynadı. Teklerde Türkiye ikinciliği, Türkiye üçüncülüğü, Çiftlerde Türkiye şampiyonu, Teklerde İstanbul şampiyonluğu , Çiftlerde İstanbul Şampiyonluğu, Üniversiteler arası masa tenisi turnuvası’nda Teklerde, Çiftlerde ve Mix’de İstanbul ve Türkiye şampiyonluğu bulunmaktadır.

1973’te Dünya Şampiyonası ve 1974 de Avrupa Şampiyonası’na katılmıştır. 1973’te Hannover’deki Üniversiteler Dünya Şampiyonası’nda altı maç kazanmış ; Teklerde Almanya Şampiyonu ve Avrupa’da cok iyi dereceleri bulunan Johan Leiss’e 3-2 kaybetmiştir.

1977 de Mersin’de Çin milli takımıyla dostluk maçında oynamıştır. Bu yıllar içerisinde Eczacıbaşı takımı defalarca İstanbul ve Türkiye Şampiyonu olmuştur. Mahmut Tezcan 50 den fazla milli olup, 100 den fazla madalya ve kupa almıştır.

1986 yılında Masa Tenisinde Yılın En Celtilmen Sporcusu seçilmiştir.

Masa tenisi oyunculuğunun yanısıra Bakırköy Spor Kulübü, Tekirdağ, Enka ve Eczacıbaşı Spor Kulüplerinde masa tenisi antrenörlüğü de yapmıştır.

Adana Yeni Kolej mezunu olup, İstanbul Şişli Siyasal Bilimlerde işletme bölümünü bitirerek, Eczacıbaşı İlaç Fabrikasında 6 yıl, Şişecam A.Ş de 27 yıl çalışarak 2007 yılında emekli olup, USA e yerleşip, masa tenisini bırakmış ve tenis oynamaya başlamıştır.

Masa tenisi hakkındaki Düşünceleri: Türkiye’de masa tenisinin gelişmesi İyi yöneticiler, antrenörler ve sponsorlara bağlıdır. Türkiye’de çok kabiliyetli genç oyuncular olduğuna inanıyorum ve onlara daha fazla antreman yapmalarının sağlanması, yurtiçi ve yurtdışı turnuvalarında oynama fırsatı verilmesi ve masatenisi oyuncularına da diğer spor dallarındaki oyunculara sağlanan burs şansının verilmesiyle masa tenisinin ilerleyecegini düşünüyorum.

Cem Avunduk
Mahmut Tezcan Masa Tenisinin Altın Kalpli Adamıdır….

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discussion

 1. Avatar Harun SEVİNÇ

  MAHMUT TEZCAN

  Namı Diğer : M A M İ K

  Hakikaten ALTIN KALPLİ
  Adanalı Hemşerimdir.

  MAMİK Kardeşimi

  SEVMEYEN ÖLSÜN

  Diyebilirim Rahatlıkla.

  Çok Güze
  Çok Özel İnsan.

  Masa Tenisinde Yeri
  ÖZEL FORHEND SPİN Hareketi
  Eşi Yoktur.

  MAHMUT Kardeşim
  Adana
  İstanbul
  Van

  Anılarımız Dop Dolu

  Sevgiler MAMİK İçin

  04 Şubat 2019 Pazartesi
  Harun SEVİNÇ

Yukarıya çık