Beğenilenler

Perihan Gülleoğlu Özgül

Masa Tenisine yatılı okuduğum Yenişehir Sağlık Koleji’nde Ankara’da başladım.. Çok faal olan beden eğitimi öğretmenimiz İbrahim Selet sayesinde çeşitli spor dallarında imkanlara sahiptik. Başarılı sporcular, milli oyuncular milli hakemler yetişti okulumuzdan..


Önce voleybol daha sonra masa tenisi ile dolu dolu geçti lise yıllarım. Masa tenisinde biraz başarılı olduktan sonra tutku oldu benim için.. Liseler arası Ankara ve Türkiye birincilikler kazandık. 67 Antalya milli takım kampına aynı okuldan üç kız Ayten Tezel ve Gülsüm Doğan ile katıldık. Yugoslav antrenör eşliğinde çok ağır kondisyon, uzun koşular ve antrenmanlarla iyi temeller atıldı o yıl..
Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda Danyal Çiper ve Cahit Mutlu ile hafta içi ve hafta sonu çok iyi antrenmanlar yapmaya başladık. Cahit abi biz üç kızı okul yurdundan alır ve getirirdi. Yatılı okulda etüd saatlerine gelen bu zamanlar bizim için ayrıcalık olur sevinirdik..


Okul bitince İstanbul’da Fenerbahçe’de oynamaya başladım. Takım halinde ve ferdi maçlarda şampiyonluklar ve çeşitli dereceler kazandık..
Fenerbahçe’den sonra İTÜ masa tenisine takımına katıldım.. Yine ferdi ve takım şampiyonlukları kazandık. O zamanlar İTÜ ruhu dostluk, arkadaşlık egemen olan çok farklı bir yuva gibiydi. Çok güzel antremanlar, maçlarla geçen günler yaşadık. Bütün arkadaşlarıma sevgiler buradan..
Bu yıllarda Macar antrenör Yeno ile çalıştım, Yeno belki Türkiye de ilk olabilir, backhand lastiğimi anti ile değiştirdi ve defansa başlattı. Herkes için yeni idi anti, Türkiye’de ve uluslararasında da daha başarılı oldum..


Ülkemizde ve yurtdışında çeşitli yıllarda
yapılan Akdeniz Oyunları, Balkan Şampiyonaları, 1973 Sarajevo’da Dünya Şampiyonası, Hamburg ve Malta Avrupa liglerine katılarak ülkemi gururla temsil ettim.
1975 senesinde en iyi, zirvede olduğum zaman bıraktığım yerden sekiz yıl sonra, 1983 de tekrar başladım. İlk kulübüm TED ve daha sonra ENKA’da antrenör oyuncu olarak devam ettim. İki takımda da güzel başarılar kazandık..


Aynı yıllarda 1984-1994 arası İstanbul kuruluşlar arasında Pfizer’de Işık Erışık arkadaşımla(rahmet ve sevgi ile anarım) oynadık.. Güzel başarılar güzel zamanlardı..
Unutamadığım çok olay var; hele şimdi düşünüp yazmaya başlayınca sıraya girdiler hepsi.. İskenderun Türkiye Şampiyonası finalinde bütün salonun Peri-Peri diye tezahüratı, bütün bu yıllar içinde yengi sevinçleri, yenilgi üzüntüleri, Milli takım kamplarında ki kas ağrıları, neşeli otobüs uçak yolculukları, dört kardeş ayrı takımlarda aynı turnuvaya gidişimiz, devlet görevinde çalıştığım halde milli kamp ve maçlar için bir yıl içinde üç ay özel izinli sayılmam ve anti lastiğe başladıktan sonra bir çok yabancı oyuncuğu yenmem gibi çok çok anılar..


2005 yılında Foça’nın bir köyüne yerleştik, doğa, zeytin ağaçları, fidanlar, çiçeklerle birlikte içiçe yaşıyoruz. Burada köyde ki çocukları masa tenisi ile tanıştırdım uzun yıllar çalışmalar yaptık, Foça birincisi bile oldular, ellerinde bir beceri kazandılar.. Yeni büyüyenleri çalıştırmaya tekrar başlarım yakında..
Bu spora gönül verirseniz ondan kopamaz, benim gibi tekrar kaldığınız yerden başlarsınız.. Bu sporun güzelliği yanında arkadaşlık, dostlukla geçen neşeli zamanlar harikadır. Her yaşta, her zaman, bir masanın olduğu her yer de oynayabilirsiniz..


Eski arkadaşları tekrar görmek, yazışmak, haberlerini takip etmek çok güzel.. Hepinize selam ve sevgilerimi gönderiyorum..
Derginde böyle bir sayfa başlattığın için teşekkürler Cem Avunduk..

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık