Beğenilenler

Raketler Renkleniyor……

Aşağıdaki haberi Tuncay Temiz’in Facebook haberinden izni ile aynen yayınlıyorum.

ITTF lastiklerde siyah ve kırmızıdan başka renklerin de kullanılmasına izin verdi.

ITTF açıklamasında

“There is an eye-catching proposition being put forward by the Equipment Committee. The idea is that players will be able to use different coloured rubbers, and not merely black and red as the current rules stipulate. If approved, this will bring about a very significant change in the visual outlook of our sport. Can you imagine playing with bright green or even pink rubber?”

Özetle oyunun görsel albenisini artırma amaçlı olduğunu söylüyor.

Ben bunun aşağıdaki nedenlerle ciddi bir sorun olacağını düşünüyorum…

1. Fiyat artışı;

Herhangi bir üretimde artan ürün çeşitliliği pazar aynı olduğu sürece maliyeti atıran bir etkendir. Adam bir lastiğin her renginden üretmek zorunda kaldığında üretim sırasında riskler artacak ve renk başına üretilen miktarlar azalacaktır. Bu da maliyet artışı demek.

2. Alışma sorunu

Masa tenisi bir refleks oyunudur. Özellikle biribirini tanımayan ya da az tanıyan oyuncular yeni karşılaştıklarında biribirlerinin oyunlarını tanıma süreci olur oyun içinde, özellikle aldatıcı lastiklerle oynayan tarafın lastiklerini beynimize renkler üzerinden kodlamaya çalışırız. Kırmızı ya da siyaha bağlarız kodları ve ona göre oynarız. Artan renk çeşidi nerede hangi lastik vardı sorununu tek renk zamanlarındakine yakın biçimde yeniden hortlatacaktır. Beyin sürekli refleks zamanında ne neydi sorununu aşmaya çalışacaktır.

3. Aldatıcı Lastiklerle Oynayan Oyunculara avantaj

2. maddede sözettiğim durum nedeniyle aldatıcı lastiklerle oynayan oyunculara gün doğacaktır. ITTF’in oyun görselliğini artırma iddiası aldatıcılığı teşvik yüzünden çöpe gidecektir. Aldatıcı lastiklere yönelim artışına yol açar bu da. Pütür ve antiye gün doğar bu da sporun görselliğine vurulan bir baltadır.

4. Seyirci için olumsuz

Bir çiftler maçı düşünün rengarenk lastikler ya da raketler havada uçuşuyor. Seyircinin bu renk karnavalı içinde topa ve vuruşlara konsantre olabileceğini düşünmüyorum. Seyirci için de bir alışma ve izleme sorunu ortaya çıkacaktır.

5. Kalite standartı sorunu

Genelde bir lastiğin siyahı ile kırmızısı arasında kalite farkı olduğunu düşünürüz biz. Ki bence de durum budur. Onca renk lastiğin aynı kalitede olabileceğini, spin, hız, dayanıklılık bağlamında her rengin aynı değerleri verebileceği bir soru işaretidir. Veremezse bu da apayrı bir kaos.

6. Stok Maliyeti

Artan ürün çeşitliliği distribütörlerin stok maliyetinde artış, ürün temininde sorun ve terminlerin uzaması ile sonuçlanır. Yurt dışından internet üzerinden alımların artışı söz konusu olur akabinde bu da yurt içindeki dağıtımcıların gelirlerinin azalmasına ve zayıflamalarına yol açar.

Bence ITTF’in ilk işi topların kalitesini artırmanın yollarını bulmaktır. Ki bu konuda geçmişten daha gerideyiz. Eski zamanda oynadığımız Nittaku topların kalitesine yaklaşabilen top bile yok henüz.

 

Raketlerin renklenmesine en çok sevinenlerden biri ben olum.
İlk fırsatta sarı ve lacivert olarak değiştireceğim.
Sevgi ve Saygılarımla

 

Gsm : 0 533 369 17 82
cem.avunduk@gmail.com

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık