Beğenilenler

Samet Polat’ın, Lord Medya’daki İlk Yazısı….

Lord Medya’daki ilk yazımda herkese merhabalar diyor, sevgilerimi sunuyorum.

2019 yılını bitirmek üzere olduğumuz bugünlerde, Avrupa Masa Tenisi Birliği’nden gelen güzel bir haberi
sizlere bildirmek istiyorum. 4 – 8 Mart 2020 tarihlerinde Hırvatistan’ın Varazdin kentinde yapılacak olan 21 Yaş AltıAvrupa Şampiyonası’na Özge Yılmaz 27. sıradan, Ece Haraç ise 45. sıradan davet aldı. Ayrıca, Talha Yiğenler buturnuvaya wild-card verilen 8 isimden biri oldu ve katılıma hak kazanan isimler arasına adını yazdırdı. GülpembeÖzkaya ise yedek sporcular arasında, önümüzdeki günlerde as listeden yeterli katılım olmazsa ona da şans doğabilir.

2019 – 2020 masa tenisi sezonu, ülkemizde birçok müsabakayla devam ediyor ve 2019’u artık noktalamak üzereyiz. 2019 yılı geneline baktığımızda ise Uluslararası arenada daha az katılım göstersek te, her adımımızda daha ileriye gitmeye çalıştığımızı da görmekteyiz. Balkan Şampiyonası’ndaki önemli başarıların ardından, Avrupa Gençler Şampiyonası’ndaki gümüş madalya ve Dünya Gençler Şampiyonası’na kota almamızın ardından şimdi de Avrupa 21 Yaş Altı Masa Tenisi Şampiyonası’na 3 kota almamız çok önemli. Burada, “wild-card” hakkını elde eden 8 sporcudan birinin(Talha) bizden olması ise Avrupa masa tenisi camiasında ülkemizin kabul gördüğüne bir kanıt daha oluşturdu.

Sporcularımızın daha fazla müsabakaya, sistemli bir planlama ile katılım göstermesi gerektiği herkes
tarafından bilinen bir durum. Mevcut sıralama sistemlerinin gerektirdiği katılım şartları, sporcuların ve antrenörlerin psikolojik olarak kendilerini bu ortama ait hissetmeleri ve diğer sebepler oldukça önemli.
2019 yılında sporcularımızın performanslarını göz önüne aldığımızda, özellikle Ece Haraç ciddi bir yükselişe geçti, Özge Yılmaz da performansını sıralama olarak yükseltemese de çizgisini istikrarlı bir şekilde korumaya devam ediyor. Erkek sporcularımız arasından ise dikkatimi en çok çeken isimler ise Hakan Işık ve Uğurcan Dursun. 2020 Avrupa 21 Yaş Altı Masa Tenisi Şampiyonası için bir analiz yapmak gerekirse, Bayanlarda Rumen Adina Diaconu, Erkeklerde ise Fransız Bastien Rembert seribaşı olacak. Mevcut Dünya Sıralaması kurallarının sporculara, sadece ilgili kategoride yarışması durumunda puan vermesinden dolayı, Truls Moregardh gibi bir sporcunun bile wild- card noktasına gelmesi çok dikkat çekici. Listeye baktığımızda ise Bayanlarda ligimizin oyuncularından Nadezhda Bogdanova, Rus Anastasia Kolish, Fransız Prithika Pavade, Polonyalı Katarzyna Wegrzyn, Rumen Tania Planian gibi
isimler, Erkeklerde ise Rumen Cristian Pletea, Rus Vladimir Sidorenko ve Lev Katsman, Yunan Ioannis Sgoropoulos ve Polonyalı Samuel Kulczycki gibi isimler dikkatimi çekiyor.

Katılımcılar dışında, Avrupa Altyapı gelişim kamplarının yapıldığı Varazdin’in bu organizasyona ev sahipliği yapması ve konaklama ücretlerinin bu kamptaki konaklama tutarlarının neredeyse 2.5 – 3 katı olması ise başka bir detay, bu organizasyonlar ev sahibine gelir olarak ta katkı sağlayabiliyor. Hırvatistan ölçeğinde bir ülkenin bile, güçlü ekole sahip olduğu masa tenisi sporu için bir merkez belirleyip, burayı tamamen aktif kullanıp, Avrupa çapında işler yapmaları ise iyi bir örnek teşkil etmektedir. Bizim gibi büyük bir ülke ise bundan çok daha iyi bir planlama ve birkaç merkez ile harika bir iş çıkarabilir.

Bu şampiyona için Türkiye adına ise özellikle Çift Bayanlar’da çok ümitliyim. 2017’de Erkeklerde aldığımız
altın madalyaya 2019 yılında da çok uzak değiliz. Ostrava’da bizzat gördüğüm gümüş madalya yolculuğuna, 21 Yaş Altı kategorideki sporcuların Gençlerden çok  farklı olmadığını eklersek gerçekten şansımız hiç  az değil. Şampiyonaya katılan isimlerin birçoğunu, Milli sporcularımızın tanıdığını, önceden oynadıklarını ve galibiyetler bulduğumuzu da hatırlıyorum. 2019 Avrupa Gençler Şampiyonası Çift Bayanlar gümüş madalyası, Ece’nin 2019 Dünya Gençler Şampiyonası’ndaki 2 ferdi, 1 karışık çift galibiyeti(ki 2020 yılında da bu şampiyonaya katılmak için yaşı tutuyor) ve sporcularımızın hâlâ verimli ve planlı çalışmalarla gelişmeye açık olmaları beni oldukça ümitlendiriyor.

Türkiye, altyapıda son yıllarda iyi sporcular çıksa da Büyükler kategorisine geçişte sporcuların gelişimini aynı çizgide tutmakta zorlanmıştı. Ece ve Özge ikilisinin Bayan A Milli Takımı’nın gelecek 10 yıldaki iskeletini oluşturabileceğini düşünüyorum. 2020 Avrupa 21 Yaş Altı Masa Tenisi Şampiyonası bu yoldaki çok önemli basamaklardan biri, burada alınacak büyük bir başarı Büyükler kategorisine geçiş için sporcularımıza özgüven sağlayabilir.

Tabi bu hedefleri belirlerken ve bu sonuçları planlarken antrenörlerimizin de göz ardı edilmemesi lazım.
Birçok sporcuya önderlik eden bu güzide isimlerin de bu ortama kendilerini ait hissetmeleri için istikrarlı ve planlıçalışmalar yapılması, antrenörlerin maddi olarak desteklenmesi, gelişimlerine katkıda bulunulması ve sporcu –antrenör – milli takım ağının da yakından takip edilip, sağlıklı bir iletişim ortamı kurulması için çaba sarf edilmelidir.

Başarı, tek bir yere odaklanarak gelmeyecektir, tüm parçaların bir biriyle uyumlu olması olmazsa olmazlardan biridir.

Son olarak, geride bıraktığımız yıldan daha iyi, daha hareketli ve daha başarılı bir yıl diliyor, Türk Masa Tenisicamiası ve ülkemizin hazineleri genç sporcularımız ve onların yol rehberi antrenörlerimize başarılı bir 2020 diliyorum.

Saygılarımla,
Samet

Sevgili Samet’in Masa Tenisi Federasyonunda çok değerli hizmetler yaptığını biliyorum.

Yurtdışı bağlantıları çok kuvvetli, ITTF’de görev alacağına yürekten inanıyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Cem Avunduk

Gsm: 0 (533) 369 17 82

cem.avunduk@gmail.com

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık