Beğenilenler

Türk Masa Tenisi Tarihinin Büyük Gururu …..Fanis Alexandridis……..

Fanis Alexandridis 1962 yılında Istanbul’da doğdu.Spora ve özellikle Masa tenisi oynamaya  7 yaşında ilk antrenörü olan babasının gözetiminde başladı.

1974 de Samsunda Türkiye Ilkokullar Şampiyonasında Zapyon ilkokul öğrencisi olarak tek erkeklerde Türkiye birincisi oldu.

Öteki senelerde Kastamonu ve Sinopta Türkiye Ortaokullar Şampiyonasında Zografyon öğrencisi olarak Türkiye şampiyonu oldu.

Okul yıllarında 1975 senesinden 1980  senesine kadar Beyoğlusporun Masa Tenisi takımında ve Türkiye  Genc ve Erkekler Milli  Masa tenisi Milli   takımında  yer aldı.

1976 yılında Van’da yapılan Türkiye Sampiyonasında birinci olan Beyoğluspor takımında oynadı.

En büyük başarısı 1977 senesinde henüz 15 yaşında iken Türkiye Tek Erkekler ve Çift Erkekler şampiyonu olmasıydı Çift Erkeklerde Türkiye şampiyonluğunu rahmetli Tuğrul Akas la kazandı.

 

.Aynı senede katıldığı Beyoğluspor takımı abisi Vasilisin önderliginde , Davitle ve antrenörleri rahmetli Toma Hacıminaoğlu ile birlikte beraber bütün rakiplerini 5-0 yenerek Türkiye şampiyonu oldu.

Ayrıca 1977 yılında, Fransanin Vichy, şehrinde  düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası’nda Yıldızlar kategorisinde Avrupa üçüncüsü oldu.

Bu başarılari Hayat Spor dergisinin 1977 yurta seref listesine yer almasına neden oldu ve 1129 oyla 15 aday arasında 6ıncı sırayı kazandı.

1978  senesinde Izmir de yapılan Dünya Liseler şampiyonasına katıldı ve Türk Milli Takımı Çinlilerden sonra Dünya  ikincisi oldu. Aynı senede Bulgaristanın Varna şehrinde yapılan Uluslararası Masa Tenisi Şampiyonası’nda ikinci oldu.

 

1980 yılında Türkiye ve Istanbul  Sampiyonasında Birinci olan Beyoğluspor takımında oynadı.

1980 yılında 18 yaşında iken Atinaya yerleşti.Fanis Alexandridis 1980 senesine kadar 80den fazla kez Türk Milli formasını giydi  ve Beyoğluspor formasıyla 15 kez Yıldızlar Gencler ve Büyükler kategorisinde takım ve ferdi müsabakalarda Istanbul ve Türkiye şampiyonu oldu. Beyoğluspor’da takım arkadasları Vasilis Alexandridis , Davit Kumru , Stefanos Panciris ve  Nazim Arpacıydı.

Yunanistanda üniversite ögrencisi olarak(Atina Teknik Universitesi) 3 defa Yunanistan Universiteler şampiyonu oldu ve A.S.PERA  ATHINON formasıyla takım müsabakalarında 4 defa Yunanistan şampiyonluğunu kazandı

 

Cem Avunduk
Fanis Türk Masa Tenisi Tarihinin Büyük Gururudur……

 

 

Aydemir Cengiz :

Masa tenisi ailesinin altın kalpli bir ferdi olarak ülkemize verdiği katkılardan dolayı müteşekkiriz. Arkadaşıma sağlıklı ve bol masa tenisli günler dilerim. Selam ve sevgilerimle

 

Ertan Hüner :

Alexandridis Fanis için Masa tenisi nin altın çocuğu diyorlardı biz masa tenisi ne başladığımızda ,saygılar üstadım

 

Heysem Şaban :

Fâni için ne diyeyim ki.Alexandridis ailesinin son ferdi.Anne babadan ve abi Vasıl den sonra üst düzey sporculuğunun yanında yine aileden gelen üstün ahlak yapısını muhafaza eden dört dörtlük bir değer

 

Demet Candemir :

Masa tenisi ne çok büyük katkıları olmuştur çok değerli çok efendi kişilik😘selamlar sevgiler

 

Savaş Ertufan :

 

Her yerde ve her sporda iyi oyuncular, yildiz oyuncular vardir. Fani Aleksandridis de yildiz bir oyuncudur. Fani’yi ozel kılan ise karakteri ve insanlığıdır.. Hayatimda tanımaktan gurur duyduğum ve kendime örneķ aldığım büyük bir insandır.

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discussion

 1. Avatar Harun SEVİNÇ

  Fany ALEKSANDRİDİS
  Masa TENİSİ TÜRKİYE Tarihinde
  Bir Anlamda Elimizde Büyüyen Diye Tabir Edebileceğimiz

  TER TEMİZ , SAYGI DOLU
  GÜZEL BİR KARDEŞİMİZDİR.

  Ağabeyi Vasil Kardeşimle Birlikte
  AYDEMİR CENGİZ dahil

  Türk Milli Takımını Uzun Yıllar Sırtlayan Ekiptir.

  Tabii Çok Değerlerimiz Vardır.
  İsim Yazdıkça Diğer Değerlerimizi
  İhmal Etmiş Gibi Oluyoruz.

  Fany Nedeniyle
  Erken Kaybettiğimiz :

  İzmir ‘ den : NEJAT ÖZİŞBAKAN ,
  Balıkesir’den : TURGAY
  VE
  Tuğrul AKAS ‘ ı
  Ali Abalı ( Başkan)
  Toma Haciminaoğlu
  Aydın Tanrıverdi
  Vede
  Masa TENİSİ FEDERASYONU Başkanımız :
  Tevfi̇k DANYAL ÇİPER ‘ i
  Rahmetle Anıyoruz.

  Fany Yolun Açık Olsun.

  Sevgilerimle
  17 Şubat 2019 Pazar
  +905326426666

  Harun SEVİNÇ

Yukarıya çık