Beğenilenler

Türk Masa Tenisi Tarihinin En Karizmatik Oyuncusu… Tuğrul Akas

05/12/1955 Ankara’da doğdu.Çankaya İlkokulunda okudu.
Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu.
Ankara Üniversitesi İkdisadi Ticari İlimler Akademisi
İşletme bölümünden mezun oldu.
Evli ve iki çocuk babası olan Tuğrul Akas’ın
İş hayatı büyük başarılar ile geçti. Çukurova San , Tekofaks,
Umur kağıt , Moose Mobilya.
Fenerium’un kuruluş aşamasında genel müdürlüğünü çok
severek yaptı. Fenerium’un bugüne gelmesinde çok büyük
emeği vardır. Orada uğradığı bir haksızlık onu çok üzdü ve
istifa ederek , Kalamış’ta çok güzel bir İtalyan lokantası açtı.

 

Sporculuk Hayatı…

 

Ankara Mogan’ da  başladığı masa tenisi hayatına Fenerbahçe ‘de
Büyük başarılar ile devam etti. Defalarca Milli oldu.
Çift erkeklerde dört ayrı partner ile Türkiye Şampiyonu oldu.
Aydemir Cengiz , Cem Avunduk , Sedat Engin , Fani Aleksandiridis
Tuğrul Masa Tenisinde zirvede iken aynı anda Tenis’de de Türkiye’nin
en iyi teniscilerinden biriydi. Sedat Engin ile birlikte çok şampiyonlukları var.

 

Tuğrul Akas : 
Karizma sahibi, güvenilir ve posta koymasını bilen eski milli.
Yukarıdaki yazıyı ı ekşi sözcükten aldım. Tuğrul bu kadar güzel anlatılır.

 

Cem Avunduk

 

Vasil Aleksandiridis:

BU GÜZEL İNSAN la 1969 larda tanıştık. Milli takım kamplarında ve milli maçlarda çok uzun süre beraberdik. Başarılı sporculuğu yanısıra efendi ,centilmen ,neşe dolu ,şakacı, harika bir arkadaşımızdı. Sanırım HERKES onu çok özlüyor Mekanın cennet olsun ÇOK SEVGİLİ TUĞRUL AKAS .

Mahir Özbayraç:

Kendine özgü,değerli ARKADAŞ,DOST,SPORCU ,,,,,,,,, sevgili TUĞRUL AKAS ,,, Hepimizde silinmez,pozitif izler bıraktın , aramızdan erken ayrılışın bizleri yasa boğdu ,,, seni her zaman sevgi ile hatırlıyoruz , huzur içinde uyu , mekanın cennet olsun .

Kenan Atalay :

1978 de Denizli de Üniversiteler Yarı final maçında Odtü ile oynuyoruz.Ben Yusuf Evyapan ve Tuğrul Akaş aynı takımdayız.Odtü Gürcan Alpaslan defans Arif.Ben Alpaslan a 1- 1 18- 12 öndeyim.Ordan verdim.Tuğrul a dedim ki ben maçı verdim.Siz ikinizden biriniz Gürcan i yenin maçı alalım.Son maç bana kalırsa ben Arif i yenemem.O zaman lastikler aynı renk.Anti yi iyi bilmiyorum ve öyle de oldu.Gürcan üç çekti.Ben de Arif i yenemedim ve 5-4 yenildik.Final maçı bizim için daha kolaydı.Yani şampiyonluğu kaçırdık.Üçüncülük maçına da rahmetli Tuğrul Yusuf la beraber içerek çıktılar.

Savaş Ertufan :

Masa tenisi camiasının iyi kalpli sevimli serserisi, büyük yetenek Tuğrul Akas!
Kısa yaşaminda masa tenisi, tenis ve iş hayatinda büyük başarılar sığdırdı. Ailesinden ve dostlarindan maalesef çok erken ayrildı. Onu çok özlüyoruz..

Harun Sevinç :

Tuğrul AKAS
ARKADAŞIM ;Masa TENİSİ Camiasında
Sevilen , Sayılan ANKARA MASA TENİSİ
1970 li Yıllar AJANI : TURHAN AKAS Ağabeyimizin Oğludur.Tuğrul ;
Milli Sporcu Olarak ve Antrenör Olarak Masa TENİSİ Camiasına Hizmet Eden
Ve Sevilen Bir Dosttur.Baba TURHAN Amca Sağlıkla Yaşarken
Tuğrul Aramızdan Erken Ayrılmıştır.Mekanı CENNET Olsun.Ankara ‘ da
TENİS KORTU ALTINDA
Ben ,Aydemîr CENGİZ,Tuğrul AKAS,Ti̇mur BALIKÇIOĞLU,Yaman DERİNER,Mustafa ÖZER,Nihat SANDIKÇI,Tezer ORHAN,Pakistanlı :Syed Shah ALLAM,İranlı : FERİDUN DAVERPENAH, Ata SELÇUK ,ODTÜ ‘den Erdinç , ALPARSLAN ve Kemal TENGİRŞEK , Turhan AKAS ,
Rahmetli : DANYAL ÇİPER
Başkanımızla Yıllarca Birlikte Oynadık.ÖZELLİKLE ;
Ben ,Aydemîr CENGİZ,Tuğrul AKAS,Ti̇mur BALIKÇIOĞLU,Yaman DERİNER,Mustafa ÖZER,Nihat SANDIKÇI Antrenman Ve Maçlar Sonrası Mutlaka
Gece 23.00 te Ulus’ta SANDİVİÇ Yer
Evlerimize Dönerdik.Tuğrul ve Bu Grupla Yıllarca ANKARA MOGAN Gölünde Kürekçilerle Toplu Antrenman Yaptık.Rahmetli Tuğrul İle En Önemli Maçım :ANILARIMDA CEM AVUNDUK SAYFASINDA ANLATTIĞIM :
1976 VAN MASA TENİSİ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNDETEK ERKEKLERDE İLK DÖRDE GİRME
MAÇIDIR.
GECE 01.30 da biten bir maçtır.Tuğrul AKAS İle Anılar Çok Fazladır.
MİLLİ TAKIM Resimlerimizden Bazıları
Aşağıdadır.Ankara’ dan
İstanbul Fener Bahçe Kulübüne
Gitmesiyle
Ve
Benimde
SUALTI SPORLARI FEDERASYONU
BAŞKANI OLMAM NEDENİYLE
Uzun Bir Süre Uzak Kaldık.Ankara’da En İyi ARKADAŞI :
Aydemîr CENGİZ Kardeşimdi.Sevgiler Tuğrul KardeşimizeSportif Selamlar
06 Şubat 2019 Çarşamba📱+90(532) 642 66 66
📱+1 856 676 – 1154
🇹🇷
Harun SEVİNÇ

Filiz Solau :

Türkiye’de yetişmiş en şanslı sporcu ve insanlardan biri olduğumu düşünüyorum çünkü FB ailesine katıldığımda bir anda kendimi çok değerli ve eşi bulunmaz insanlar arasında buldum. Sevgili Tuğrul Akas da biriydi. Spor arenasına başarıyla taşıdığı Efendiliği, zerafeti, sükuneti, espiri gücünü ve yardımseverliğini hiç unutmayacağım. İyi ki tanımışım, iyi ki bizlere örnek olmuş.:

Mahmut Tezcan

Tuğrul şahsına munhasır bir arkadaşımızdı.. Öncelikle mekanı cennet olsun. Milli takim kamplarında ve bazı milli maçlarda ve turnuvalarda birlikte olduk. Hiç kimseyi incitmez hoş sohbet bir insandı. Masa tenisi stili çok iyiydi. Çok da basarili oldu . İstanbul ve Türkiye şampiyonalarında ilk sıralarda yer aldı. Haksızlığa dayanamaz hemen tepki gösterirdi.1971 Adapazarında Aydemir ile birlikte Koco ve k. Osman a karsi cift macı yaparken Koco aniden değmedi diye bagırdi. Tugrul topun değdiğini iddia etti ve Aydemir ile tribünde 5 dk kadar ağladıktan sonra maça tekrar devam ettiler. Aslinda cok da iyi tenis oynuyordu. Bir turnuvada birlikte eski milli Fatih ve Bulent e karsi 5-1 gerİdeyken maci 7-5 kazanmistik. Is hayatinda doğruluğunun kurbanı oldu. Maalesef fenerium da ve açtığı lokantada büyük  haksızlığa ugradı. örnek alınacak insandı.

 

Aydemir Cengiz:

 

 

Sevgili kardeşim rahmetli Tuğrul AKAS ile masa tenisine başladım 1969 yılında tanıştım. O benden daha masa tenisine başlamış çünkü babası Turhan abi ve amcası Erdal abi zamanın iyi masa tenisçilerindendi. Rahmetliyle ilk turnuvamız 1969 Antalya Ortaokullar Türkiye Şampiyonasında çiftlerde Vasil ile Desis i finalde yenerek Türkiye Şampiyonu olmuştuk. Rahmetli Tuğrul kardeşimle uzun yıllar aynı kulüpte ve milli takımda beraber olduk. Türkiye şampiyonalarında ve uluslararası turnuvalarda dereceler elde ettik. Rahmetli kardeşimin çok düzgün bir stili, çok yumuşak bir bileği ve kolu vardı. Çok modern masa tenisi oynardı. Milli takım kamplarında aynı odada kalırdık ve çok iyi anlaşırdık, bibirimize ortağım derdik. Masa tenisinin yanında altın gibi bir kalbi vardı. Aramızdan çok erken ayrıldı. Mekanı cennet olsun. Onu unutmayacağız. Ayrıca Akas ailesinin masa tenisine büyük katkıları olmuştur. Turhan ve Erdal Akas larada burdan selam sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Heysem Şaban

Kaç gündür düşünüyorum Tuğrul için ne yazayım diye.onu anlatmak için kelimeler yetmez ki . Insan bu kadar iyi niyetli,olumlu,bonkör,zeki ,sevimli olur mu?gerçekten de spor yaşantımda da özel hayatımda da Tuğrul ile Çok yakın arkadaştım.Takım arkadaşım, kaptanımdı .her türlü espriyi hoş karşılayan bir insandı.Bence Tuğrul AKAS masa tenisi camiasının en örnek sporcularından biriydi.Beni üzen tek hareketi bizi zamansız terketmesiydi.

Cüneyt Haskan :

 

 

Tuğrul’u FB’ye transfer olmadan once de hayranlıkla izlerdim. Yumuşak eli ile yaptığı forehand/backıand spinleri ile zamanının ilerisinde bir oyun oynardı. Cem Avunduk ile 2 kere Turkiye çiftler finali oynadılar, birincisini kazanıp şampiyon oldular. Ikincisinde ise aynı odada kaldıkları için şakalaşırken: birbirlerine gerçekten kızıp, maçta diğerini kötü  duruma düşürecek topları rakiplere bilerek atarak yenilmelerini, sonrasında da benim ikisini tenha bir yere çekip bağırdığımı yüzümde bir tebessümmle hala hatırlarım…

Tuğrul, milli maçlarda da çok guzel oynardı. Takım olarak Turkiye şampiyonluğunu kazanmamızda da katkısı büyüktü. Zarif ve idealist kişiliğiyle takım sorunlarında da dik duruşuyla bana olan desteğini asla unutamam. Prensiplerinden asla taviz vermedi. Sporu bıraktıktan sonra da çeşitli kurumlarda yonetici olarak başarısını sürdürdü. Fenerium’ da da çok basarılı çalısmaları oldu. Maalesef erken denebilecek bir yaşta onu amansız hastalıktan kaybettik. Nur içinde yat güzel kardeşim…

 

Sedat Engin :

 

Sevgili double-partnerim, can dostum Tuğrul Akas

Tuğrul ile arkadaşlığımız 1973 yılında masa tenisi ile başladı. Seneler önce başlayan arkadaşlığımız, kısa süre içinde dostluğa dönüşmüştü. 90’lı yıllarda ikimizde tenis oynamaya başladık ve birlikte oynadığımız turnuvalar bizi birbirimize daha da çok yakınlaştırdı. Beraber 50’yi aşkın çiftler şampiyonluğu ve bir o kadar da ikincilik elde ettik.

Tuğrul disiplinli, azimli, son sayıya kadar pes etmeyen, rakiplerine ve takım arkadaşlarına olan saygısıyla gıpta edilen başarılı bir sporcuydu. Çok iyi bir sporcu olmasının yanı sıra, çevresinde çok sevilen, herkese yol gösteren, insanların zor günlerinde elinden geldiğince yanında olmaya çalışan, davranışlarıyla ve karakteriyle de örnek bir insandı. Benim ise en iyi arkadaşım, can dostumdu.

 

 

Fanis Aleksandiridis

 

 

Hasan Eşbeoğlu :

 

Sevgili kuzenim unutmadık,unutulmayacaksın.Gururumuz oldun,başka söylenecek bir şey yok, Paylaştıklarımız ; çocukluğumuzda , gençliğimizde, anılarımızda kalsın.

Seni seviyorum,Işıklar içinde ol.

 

Fuat Kula :

 

İNSAN İYİSİ , DOST CANLISI , SPORCUNUN ZEKİ ÇEVİK VE AHLAKLI NİTELİKLERİNE BİR BAŞKASINI , KARİZMATİK VE SAVAŞÇI NİTELEMESİNİ DE KATAN SEVGİLİ TUĞRUL AKAS

1972 YILINDA BALIKESİR LİSESİ’NE BAŞLADIĞIM İLK YILIMDA , OKULA ANKARA’DAN MİLLİ BİR MASA TENİSÇİSİ GELDİ DEDİKLERİNDE BÜYÜK BİR MERAK VE HAYRANLIKLA TANIŞTIĞIM O AN NE KADAR GÜZEL VE İYİ NİYETLİ , OLUMLU SEVİMLİ VE SERSERİ RUHLU , İNSAN SEVDALISI İDEALİST KARAKTERLİ VE YUMUŞAK RUHLU VE BİR O KADAR DA HAKSIZLIK KARŞITI İSYANKAR BİR DOST EDİNECEĞİM HİÇ AKLIMA GELMEZDİ.

LİSE TAKIMINDA BAŞLAYAN SPOR ODAKLI ARKADAŞLIK VE TAKIMDAŞLIK AŞAMASINDA YUMUŞAK BİLEĞİ, ATAK SPORCULUĞU VE ÖĞRETİLERİ İLE BAŞLAYAN YAKINLAŞMAMIZIN BİR ÖMÜR SÜRECEK DOSTLUĞA DÖNÜŞMESİNDEN DUYDUĞUM  MUTLULUK HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. KONYA’DA YAPILAN LİSELERARASI MASA TENİSİ ŞAMPİYONASINDA TUĞRUL’UN 3 , SÜAVİ’NİN 1 MAÇ ALMASINA KARŞIN BENİM BAŞARISIZ KARŞILAŞMAM SONRASI FİNALİ KAÇIRMAMIZA NEDEN OLMAKTAN DUYDUĞUM ÜZÜNTÜMDE TUĞRUL’UN O NAİF VE SEVECEN BİR TERAPİST TADINDAKİ YAKLAŞIMLARI HALEN BELLEĞİMDEDİR.

ÇOK SEVDİĞİ VE TAŞIMAKTAN GURUR DUYDUĞU SARI LACİVERT RENKLERE TRANSFER OLDUĞUNDA DUYDUĞU SEVİNCİ PAYLAŞIRKEN, O SAVAŞÇI SPORCUNUN ÇOCUKSU MUTLULUĞUNU YAŞAMAK ONU O CIVIL CIVIL HEYECANI İLE TANIMAK ÇOK AMA ÇOK ÖZEL BİR ANDI. SPORDA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞI BİR CAMİAYA İLERLEYEN DÖNEMLERDE DE MALİ PROJELERDE İDARECİ VE YÖNETİCİ OLARAK FAYDALI OLACAĞINI ELBETTE BİLEMEZDİ AMA İDEALLERİNDE BU AŞAMALARDA VARDI.

TÜM SPORSEVERLERE İDOL OLAN VE ÖZELLİKLE FENERBAHÇELİLERE GURUR YAŞATAN FENERİUM’UN İLK GENEL MÜDÜRÜ OLMA VE FENERİUM’U FENERİUM YAPMA GURURU TUĞRUL’UNDUR. BU BAŞARISI İLE DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN İLK 10 PAZARLAMA MÜDÜRÜ SIRALAMASINDA 6. OLARAK BÜYÜK BİR BAŞARI SAĞLAMIŞ OLMASINA KARŞIN O DÖNEMİN FENERBAHÇE SPOR KULUBÜ BAŞKANI İLE ARALARINDA GEÇEN “DAVETİYE GÖNDERDİN GÖNDERMEDİN” TARTIŞMASINDA GÖNDERDİĞİNİ BELİRTMESNE RAĞMEN UĞRADIĞI HAKSIZ YAKLAŞIMLARA BOYUN EĞMEYEREK , KARAKTERİNDE MEVCUT HAKSIZLIK KARŞITLIĞI VE İSYANKARLIĞI BAĞLAMINDA SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMASI NEDENİ İLE FENERİUM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN EL ÇEKTİRİLMESİ YEDİĞİ VE ASLA HAZMEDEMEDİĞİ İLK DARBE İDİ.

FENERİUM SONRASI KALAMIŞ’TA ORTAK BİR OLUŞUM OLARAK AÇTIĞI VE GERÇEKTEN BAŞARILI OLDUĞU İTALYAN RESTAURANT’INDA DA , ORTAĞI TARAFINDAN UĞRADIĞI HAKSIZLIK , RUHUNUN O CENTİLMEN TARAFINA AĞIR BASAN İSYANKAR TARAFI TUĞRUL’U BİR KEZ DAHA YIKTI VE BU OLAYLAR ,ÖZELLİKLE SARI LACİVERT YAŞAMI , ALLAK BULLAK OLMAKTAN BAŞKA , DÜŞÜNCE HUZURSUZLUK VE ÜZÜNTÜ , BU CAN DOSTUMU BU SAVAŞÇI SPORCUYU YIPRATTI VE YENİK DÜŞÜRDÜ.

VE CAN ARKADAŞIM AİLE DOSTUM KENDİSİNDEN HİÇ BEKLENMEYEN BİR DAVRANIŞTA BULUNARAK O LANET HASTALIĞA KARŞI KOYAMAYIP , BİZLERİ YALNIZ BIRAKTI. OLMADI TUĞRUL , YAKIŞMADI SANA , ERKEN AMA ÇOK ERKEN AYRILDIN ARAMIZDAN .

ÖZLENİYORSUN , UNUTULMUYORSUN , SEVİLİYORSUN , UNUTULMAYACAKSIN.

 

MEKANIN CENNET OLSUN , RAHMETLE IŞIKLAR İÇİNDE YAT.

 

 

 

 

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discussion

 1. Avatar Hasan Eşbeoğlu

  Sevgili kuzenim unutmadık,unutulmayacaksın.Gururumuz oldun,başka söylenecek bilşey yok,paylaştıklarımız; çocukluğumuzda,gençliğimizde,anılarımızda kalsın.Seni seviyorum,Işıklar içinde ol.

  1. yonetim yonetim

   Hasan bey Tuğrul Akas ile ilgili güzel yorumunuzu sayfanın içine ilave ettim.
   Sevgi ve Saygılarımla
   Cem Avunduk

Yukarıya çık