Beğenilenler

Türk Masa Tenisi Veteran’lerini Dünya’nın Zirvesine Taşıyan Adam…..Saim Polatkan……..

14 Haziran 1975 yılında İstanbul’da doğdum.İlkokulu Ulubatlı Hasan ilköğretim okulunda ,Orta Okulu ve Liseyi Otakçılar lisesinde okudum.Çocukluğum zor geçmişti Annem okur yazar değildi,rahmetli babam ise okur yazarlığı askerde öğrenmişti. Masa Tenisi ile şu an halen annemin oturmuş olduğu semt olan Balat’ta tanıştım. Bu spora başlamam çok tesadüf oldu aslında.Bir gün bir ilkokul öğretmeni sınıfa girdi ve masa Tenisi oynamak isteyen varımı diye sordu, bende evet demişim farkında değilim 😊.

Ama hafta sonu yapılan ilk kursa, spor ayakkabım ve spor kıyafetim olmadığı için gidemedim. Sonra öğretmen hafta sonunda neden gelmedin kursa diye sebebini sordu ve annem ve babamla konuştu.

Benim durumu öğrenince yardım etti. Tam 80 kişi seçti hoca. 80 kişi olarak başladık ve seçmeler sonucu 4 kişiye kadar düştük . Fakir bir semt olduğu için herkes oynamaya çalışmıştı. Böylece bu dört kişi ile ilk turnuvamız olan Türkiye şampiyonasına gittik ve gruptan çıkamadık. Fakat ben ferdilerde Türkiye 3.’sü olarak ilk madalyamı aldım.

 

Klüp olarak oynadığım ilk klüp Beyoğlu spor oldu.Sonrasında Simtel Ugur Beşok onun hakkını yememek lazım bana çok emeği geçmiştir.Bana her türlü maddi ve manevi yardımlarını esirgemedi.Simtel den sonra Netaşa transfere oldum. Orda ilk terfi maçlarına çıktık. 5 genç. Uğur sürücü ,Deniz Ballıoğlu, Saim Polatkan, Emin Altıntaş Vedat Üstündağ. Bu genç takım hep birlikte antreman yaptı ve yıllarca da minik, Yıldız ,genç Türkiye şampiyonlukları yaşadı. Bu arada Murat Erişi’de unutmamak gerekir. Murat Eriş ise sonra Yeşilyurt spor kulübüne transfer olmuştu.Terfilerden sonra 1 ligde Cevat Gürsel Fransa dan Türkiye ye geldi. Onunla da tam 5 yıl oynadım. 1 yıl sonra Gürhan Yaldız aramıza katıldı. Tam 4 yıl Netaş ta Türkiye de ne kadar kupa varsa bu takım aldı. Şampiyon klüpler kupasında 16 takım arasına bile girmiştik. Günde çift antrenman ve 6 saat. En çok yoğun olarak oynadığım 5 yıl 17 yaşımdan 22 yaşına kadar.

Netaştan sonra askerlik görevi yapmak için Ankara ya gittim. Ankara’da 18 ay Kara Harp Okulunda askerlik yaptım. Dönüşümde Ankara takımı olan istatistik’de bir yıl başka bir Ankara takımı olan TSE’de iki yıl,İller Bankasında iki yıl ardından Solvay takımında altı yıl ,bir yıl Ted, üç yıl Fenerbahçe ve 5 yıl Sistem Reklam şu anda da 2 lig de Lefke Avrupa üniversitesinde oynamaktayım.

 

İdolüm her zaman Gürhan Yaldız oldu. Onunla tam 10 yıl aynı takımda oynama ve antreman yapma şansını yakaladım. Profesyonelliği beni her zaman etkilemiştir Gerçekten komple bir sporcudur ve Türkiyede masa tenisine damgasını vuran önemli bir kişidir.

Yaptıgım derecelere gelirsek.
Minikler Türkiye şampiyonlukları takım ve Ferdi.Yıldız Türkiye şampiyonlukları takım ve Ferdi.Gençler Türkiye şampiyonlukları takım ve Ferdi.Büyükler takım ve Ferdi şampiyonlukları.En iyi 12 de 2.
Genç ve A milli takımlarında görev yaptım.

 

Yaşım artık 40 olunca, 2015 yılında Finlandiya Tampere şehrinde düzenlenen Avrupa Veteran Masa Tenisi müsabakalarında kendi yaş grubumda Avrupa 2.’si oldum. Finalde Dimitri Mazunova 3/1 kaybettim.

Sonrasında katıldığım Avrupa ve Dünya Veteran Masa Tenisi şampiyonalarında her yıl ilk sekiz 8 yada 16 larında derece yaptım. Fakat amacım bu sene Macaristan Budapest şehrinde yapılacak olan Avrupa Masa Tenisi şampiyonasında final oynamak. Geçen yıl Murat Eriş ile Amerika Las Vegas şehrinde düzenlenen Dünya Veteran Masa Tenisi Şampiyonasında çift erkeklerde dünya 3.’sü olduk.Umarım daha iyisini yaparız ilerde.

Finlandiya’da elde ettiğim Avrupa 2.liğinden sonra Alman firması olan Gewo bana sponsorluk anlaşması ile geldi. 3 yıldır Gewo ile iyi giden bir sponsorluk anlaşmamız var. Şuan Fmv ışık Koleji Bahçeşehir şubesinde çalışmaktayım.Öğrendiğim herşeyi öğrencilerime veriyorum.Çok yetenekli çocuklar buldum.1,5 yıldır onlarla çok güzel zaman geçiriyorum.Yakında ilk maçlarına çıkacaklar. En büyük hayalim Türkiye’de kendi adımı taşıyan bir akademi açıp dünyada ve Avrupa’da derece yapacak kaliteli sporcular yetiştirmek.Benim için masa Tenisi bir Tutku. Yaşam biçimi.Benim gelişimim yaşantı biçimi mi aslında spor ve masa Tenisi değiştirdi. Allah’a her zaman şükrediyorum iyi ki masa Tenisi oynadım.


Sevgi ve saygılarımla.

Her zaman spor yapın Masa Tenisi oynayın. 😊

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discussion

  1. Avatar Fadıl Olguner

    Saim Polatkan’ı önceden de tanıyordum ancak Lefke Avrupa Üniversitesi’ne transfer olduktan sonra yakınen tanıma fırsatı buldum.Düzgün kişiliği ve masa tenisine olan engin sevgisi gerçekten takdir ettiğim özellikleri.Bir de öğrendiklerini ..bildiklerini kendisinden sonra gelecek nesle aktarma özelliği var ki sanırım en çok takdir edilmesi gereken bu.Şu anda Ankara’daki Türkiye 2.Lig maçlarındayız ve Saim karşı masada yaşı oldukça küçük minik bir sporcuyu eğitiyor..hatalarını söylüyor…
    Ben sadece HEP BÖYLE KAL SAİM diyorum.

Yukarıya çık