Beğenilenler

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi……. Savaş Ertufan’a Soruyorum…..Kasıtlı mı Yaptın……

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu (TMTF) Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Ertufan’a Soruyorum!

Savaş Ertufan şu anda ki Federasyonda Yönetim Kurulu üyesisiniz…

Tahsin Ergül hangi sıfatı ile bana sizin üzerinizden cevap hakkını kullandı?

Bana gönderdiği yazının altında, Tahsin ERGÜL Point Group
Danışmanlık ve Organizasyon Founder yazıyor. Bu şirket benim yazıma hangi sıfat ile cevap hakkı kullandı? Tahsil Ergül’ün bu dönemde Federasyonda bir görevi var mıdır?

Tahsin Ergül, Kerim Koç’un aday olduğu dönemin seçimlerinde çalışma ekibinde miydi?

Kerim Koç’un Başkan olmasına katkı ve destek verdi mi.? Kerim Koç’un yedek yönetim kurulu listesindeyken sonrasında Yönetim Kurulu asil listesine dahil edildi mi?

Yönetim Kurulundan hangi sebep ve gerekçeyle ayrıldı veya uzaklaştırıldı?

Yönetim Kurulu üyeliği sona erdikten sonra Federasyondan maaş almaya başladı mı.!

Savaş Ertufan, Tahsin Ergül’ün bana bu kadar saygısız bir üslup ile saldıracağını öngöremedin mi .?

Kasıtlı mı Yaptın !……

Metin Büyük’ün Yorumu Sorumlu Yayıncılık Gereği Aynen Yayınlıyorum…

2 MAYIS 2021

Şaka gibi,
Sayın Tahsin Ergül bunca yaptıkları işlere karşı cevap yazabiliyor!
O zaman camianın bilmediklerini ama herkesin bildikleri sorulara da cvp versinler.
Önce Tahsil Ergül, Kerim Koç’un Federasyon bütçesiyle ilk icraatlarından biri olan makam aracı Pasat marka araba kiraladıklarını anlatsın, sonra KBS antrenman masalarını 350₺ alıp 900₺ satıp parayı ne yaptıklarını açıklasın.
Kendine yakın olan ekiplere malzeme desteği verdiklerini anlatsın.

Cem bey
Kerim Koç Belediye Başkan aday adaylığı için camiayı yarı yolda bırakıp gitti, olimpiyat bütçesi yendi 1 kişi giden olmadı, üni lig kapandı.
Savaş Ertufan her dönemin adamı gemisini yürütme peşinde hiç bir faydası yok.
Tahsin bey ise Masa Tenisinde bilge kişi olarak anlatıldı, hiç bir faydalı icraatını göremedik, sonuç 3 kişinin de Masa Tenisine zarar verdiği ortada Kerim Koç hala hangi yüzle bilmem ama Federasyon başkanlığına aday olacağını söylüyor yakın çevresine devletten baskı ile camia da nabız yoklayın diyor, herkes tepkili bunlar bir daha gelirse Masa Tenisini komple gömün artık…
Umarım korkmadan yazım yayınlanır.
Saygılarımla

Bu konu ile ilgili Melih Buğur ve diğer yorumları yayınlamaya devam edeceğim.

Tahsin Ergül’e verdiğim cevap hakkını bana ulaşan herkese vereceğim.

Değerli Lord Medya Okurları Konunun Net Anlaşılabilmesi Adına Aşağıda İlk Paylaşımımdan Başlamak Üzere Tüm Paylaşımlarımı Tekrar Yayınlıyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Tokyo Olimpiyatlarında…….Niçin Yokuz…..Tarihsel Nedenleri……30/4/2021

“Türkiye Masa Tenisi’nde Seferberlik” için camianın tüm paydaşlarının öncelikle etkin katılımı ve gerçekleri yazıp, konuşması gerekiyor!

Portekiz’in Guimaraes kentinde gerçekleşen, Avrupa Ferdi Olimpiyat Elemeleri müsabakaları sona erdi ve arık umudumuzu 2024 yılında Paris’de gerçekleşmesi planlanan Olimpiyatlara çevirdik.

Maalesef Tokyo Olimpiyatlarında Türkiye olarak Masa Tenisinde yokuz.

Portekiz’den sonra özellikle yöneticiler özelinde benim de dahil olduğum bir çok Masa Tenisi sever, sosyal medya üzerinden haklı eleştrilerini yazıyor, paylaşıyor.

Çok üzgünüm, ancak bu vahim tablo bana ve Masa Tenisi takipçilerine sürpriz olmadı. ITTF neredeyse Olimpiyatlara katılmayan kalmasın yaklaşımı gösterdi. Pandemi sürecine rağmen üst üste organizasyonlar yaptı. Zaten bir çok ülke ve sporcular önceden takım ve ferdi yarışmalarda Olimpiyat kotası almışlardı. Son organizasyonlarda ki sporculara bakıldığında çokta üst seviye oyuncuların olmadığını gözlemledik. Özellikle Portekiz de gerçekleşen Avrupa Ferdi Olimpiyat elemeleri bizim içinde fırsattı. Maalesef bu fırsatıda değerlendiremedik.

Türkiye, Masa Tenisinde Tokyo Olimpiyatlarında var demeyi çok isterdim!

Ülkemizde ki diğer Federasyonlara baktığımızda, Olimpik branşda ki bir çok Federasyon Tokyo Olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecekler.

Bilindiği üzere Olimpiyat müsabakalarından sonra ülkemizde tüm Federasyonlarda seçimler yapılır ve bir sonra ki Olimpiyata kadar ilgili spor branşını yönetecek, ileriye götürecek, hedeflerine ulaştıracak Başkan ve yöneticiler belirlenir.

Seçilen Federasyon Başkanı ve Yönetim Kurulu Olimpik sporcu havuzunu ve teknik kadroyu belirler ve bu doğrultuda Olimpiyat yolunda seçilen sporculara ve teknik ekibe yatırım ve harcamalar yapar. Amaç dünyanın zirvesindeki spor organizasyonu olan Olimpiyatlarda ülke olarak yer almak ve madalya kazanmaktır.

Özellikle Olimpiyat elemelerindeki ülke olarak başarısızlığımız üzerine yazacak olursak, yakın geçmişi biraz hatırlamamız lazım!

Uzun yıllar TMTF Başkanlığı yapan Oktay Çimen’den sonra, TMTF’de 2016 yılında yapılan olağan genel seçim ile Kerim Koç göreve gelmişti. Geldiği dönemde sadece 2 erkek ve 2 kadın sporcu ile Olimpiyat havuzunu belirledi!

İşte bugunün hikayesi, şimdiki bu vahim tablonun temeli o zamanlarda atılmış oldu.

2-4 sporcu ile havuz mu olur, sporcular arasında rekabet böyle mi sağlanır! Bu mudur geleceğe yatırım? Sadece 4 sporcuyla mı !

Bu havuz geniş tutulmalıydı ki rekabet olsun ve başarı ortaya çıksın. Şu denebilir en fazla 2-4 kişi için Bakanlık bütçe veriyor, yeterli bütçe yok vs…

Gerçekler böyle değil, devlet Olimpiyatlar için hiç bir fedekarlıktan kaçınmıyor ve Federasyonlara kendi bütçelerinin dışında ciddi bütçeler de aktarıyor. Devletin Federasyonlara Olimpik çalışmalar için verdiği destekleri ve tutarları biliyoruz, ayrıca Federasyonlarında kendi bütçeleri hiçte fena değil. Diğer ülkelerle mukayese edildiğinde bizden daha küçük ülkelerin, bizden çok daha mütevazi bütçelerle Tokyo Olimpiyatlarına katılmaya hak kazandığını biliyoruz.

Olimpik sporcularımız hangi şartlarda, nerede, kiminle, nasıl ve günde kaç saat antrenman yapıyorlar! Takip eden, bilen var mı? Yoksa sporcular kendi imkanlarıyla mı çalışıyorlar, Milli Takım hocalarıyla maçtan maça mı görüşüyorlar!

Masa Tenisi branşı olarak Olimpiyatlarda olmak istiyorsak, öncelikle liyakat sahibi, işinin ehli bir ekip kurulmalı. Sporcu sayısı 2-3 kişiyle sınırlı tutulmamalı. Bakanlık 2-3 kişi derse bile Federasyon bu sayıyı kendi bütçesiyle veya sponsorluk anlaşmalarıyla kesinlikle geniş tutmalı. Böylelikle rekabet ortamı sağlanmış olur ve Olimpik listede ki sporcu da vazgeçilmez olmadığını bilir. Sporcunun performansı düştüğünde Federasyon derhal listeyi yeniden güncelleyerek o sporcuyu Olimpik kadrodan çıkarmalı. Olimpik kadroda yer alan antrenörler, sporcuların gelişimini, antrenmanlarını sürekli takip etmeli, illerinde ki hocalarından sporcuların performansları ve gelişimleriyle ilgili raporlar almalı. Yurt içinde ve yurtdışında daha sık kamp yapılmalı, yıl için de özellikle müsabakalar öncesinde ki ITTF ve ETTU açık turnuvalarına katılım sağlanmalı. Milli takımlardan sorumlu antrenörler özellikle Süper Lig maçlarında tüm sporcuları izlemeli, takip etmeli. Ülkemizde Masa Tenisiyle ilgili TMTF idare ve yönetiminde Olimpik kamp merkezi kurulmalı. Olimpik havuzda ki sporcularımız dönem dönem TMTF tarafından yurtdışındaki kamp merkezlerine gönderilmeli. Yurtdışında diğer ülkelerle ortak kamplar organize edilmeli. Sporcu Bakanlığın verdiği Olimpiyat maaşını kendi performansını geliştirmek için de kullanmalı ve bu sorumlulukla hareket etmeli. Olimpik kadrodaki sporcuların özel yaşamı da takip edilmeli başarı için sadece teknik beceri yetmiyor, sporcuların psikolojileri için de Federasyon profesyonel destek sağlamalı. Sporcuların mutlaka diyetisyeni, spor psikoloğu ve fizyoterapistti olmalı. Bu kişiler mümkünse turnuvalarda kafilelerde yer almalı. Araştırıldığında ülkemizde ki diğer federasyonlarda örneklerini göreceksiniz. Tabii ki en önemli konulardan biride antrenör seçimi…

Masa Tenisinde ülke olarak çok yetenekli sporculara sahibiz. Ancak yöneticiler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Ortada bir yönetim zaafı olduğu kesin. Başarısızlığı görüp, nedenlerini irdelememiz gerekir.

2016 yılında göreve gelen Kerim Koç, başlangıçta konuyla ilgili doğru hamleler yapıyor gibi göründü. Sporcuların uluslararasında ki sıralamaları yükseliş gösterdi. Ancak sonra farklı bir yapıya geçme vaadiyle bütçeyi bu işe emek veren sporcu ve antrenörlere kullanmak yerine, dışarıdan belirlediği bir ekibe kullandı ve camiada bir kaos ortamı oluşturdu. Görüldügü üzere kullanılan bu paranın karşılığı hiçbir zaman alınmadı. ITTF’in puanlama sistemi 2018 başı itibariyle değişmiş ve Dünya Sıralamaları 250’lerde olan sporcularımıza piyango vurmuş, değişen sistemden dolayı bir anda sporcularımızın sıralaması Dünya da ilk 150’ler içerisinde yer almıştı. Dünya sıralamasında erkeklerde ilk 70’lerin, Kadınlarda ilk 80’lerin Olimpiyata direkt gidebildiği bir tabloda, bu sıralama Olimpiyata yakın bir sıralamaydı. Yaşanan bu suni yükselişi avantaja çevirmek maalesef mümkün olmadı. Bilinçsiz ve gereksiz seyahatler, bol keseden dağıtılan paralar, amacına ulaşmadı.

Kerim Koç siyasete atılmak için 2018 yılında yaklaşık iki milyon TL borç bırakarak Türkiye Masa Tenisi Federasyonundan istifa etti ve TMTF Başkanlığını bıraktı!

Ardından Fatih Karaca Federasyon Başkanı oldu. Sıkı tasarruf tedbirleriyle Kerim Koç zamanından önünde bulduğu borcu kapattı. Olimpik kadro konusunda o da 4 sporcuyla Olimpik kadroyu uzun bir süre devam ettirdi. Duyumlarımıza göre yılın başında 4 olan sayının 6’ya çıkarıldığı bilgisi var. Eğer duyumlarımız doğruysa Olimpiyat yolunda kullanılması için verilen bütçenin bir kısmı değerlendirilmemiş ve sene sonunda Federasyonumuz tarafından Bakanlığa iade edilmiş! Bu konu da başlı başına ayrı değerlendirilmesi gereken bir konu.

ITTF Türkiye lehine kararlar alırken göreve gelen Federasyon Başkanları malesef bu şansları değerlendirememişlerdir. Devletimiz bütün Federasyonlara oldukça cömert davranarak, ciddi bütçeler sağlamaktadır. Oktay Çimen’den sonra gelen iki Federasyon Başkanı da bu bütçeleri Olimpiyat yolunda akıllıca kullanamamışlardır.

Federasyon seçimleri yakın, TMTF’ye vizyoner, Masa Tenisini gönülden seven, bu işi dert edinecek, uluslararası ilişkileri güçlü, ömrünü Masa Tenisinin gelişimine adayacak, ayağını yorganına göre uzatacak bir Başkan bulmak ümidiyle, şimdilik hoşçakalın ve bizi takip etmeye devam edin…

Lord medya olarak Masa Tenisine olan sevgimizi ve ümidimizi yetirmeden, Masa Tenisinin gelişimi için üzerimize düşeni her daim yapmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Tahsin Ergül’den Gelen Yazı  2/5/2021

Savaş Abi,

2017 yılında yaptığımız ilk olimpiyat sunumu ektedir. Sunumun tamamını paylaşmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama dönemin gerçekleriyle ilgili bilgi verecektir.

Facebook’ta Cem Avunduk Bey’in paylaştığı yazıya istinaden bazı gerçekleri kendisine anlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Kendisini tanımam, hangi amaçla ya da motivasyonla, kimlerin yönlendirmesiyle böyle bir yazı yazdığını bilmiyorum. Keşke arayıp benimle veya Kerim Koç’la konuşabilir ve teyid alabilirdi. Eleştiri hakkına saygımız var, lakin mesnetsiz yanlış bilgilerle karalama yapmak yakışıksız bir durum. Senin arkadaşın olduğu için cevap hakkı olarak yazdığım mailimi kendisine iletmeni rica ediyorum.

2016-2018 yılları arasında Olimpiyat Hazırlık Direktörlüğü görevini yürüttüm. O dönemde yapılan her işin arkasındayım ve isteyen herkesle her mecrada tartışabilirim.  Son dönemde gündem Tokyo Yaz Olimpiyatları olduğu için konuyla alakalı alakasız olan birçok kişi yorum yapıyor. O yüzden bazı süreçleri hatırlamakta fayda var.

2017 yılında Olimpiyat Hazırlık ve Denetleme Kurulu’na ilk sunumu yaptık.  Sunumdan sonra önce sadece 4 sporcu kabul edeceklerini beyan ettilerse de ( Melek, Ahmet, Sibel, Gencay ) yaklaşık 2 saatlik toplantı sonunda 8 sporcumuzu  kabul ettirmeyi başardık. Bayanlarda Melek Hu, Sibel Remzi, Simay Kulakçeken,  Erkeklerde Ahmet Li, Gencay Menge, Talha Yiğenler, İbrahim Gündüz ve Batuhan Ulucak olimpiyat havuzunda yer almışlardır. Masa tenisi tarihinde ilk kez bu kadar fazla sporcu ile olimpik sporcu havuzu oluşturulmuştur.

Takip eden süreçte o dönem İ.B.B masa tenisi sorumlusu olan arkadaşımızın*  İ.B.B sporcularını milli takım kamplarına göndermeme kararından dolayı Batuhan Ulucak havuzdan çıkarılmıştır.

Simay Kulakçeken’de milli takım maçları ve kamplarındaki bir takım sorunlar nedeni ile defalarca uyarılmış, sonuç alınamayınca da teknik kurul kararı ile havuzdan çıkarılmıştır.

Simay Kulakçeken havuzdan çıkarıldığı dönemde Özge Yılmaz’ın Avrupa Top 10 turnuvasında aldığı dereceyi fırsat bilerek sonraki 2 toplantı sonunda Özge Yılmaz’ı da olimpik havuza dahil etmeyi başardık.

Sporcularımızın Olimpiyat havuzuna dahil olması ile birçok ulusal ve uluslararası kamp organizasyonu gerçekleştirirken aynı zamanda sporcularımızı yılda 8 yurtdışı turnuvasına gönderiyorduk. Sporcularımız yılın yarısından fazlasını turnuva ya da kampta geçiyordu. Daha önce tamamen devşirme spıorculara  ayrılan kaynak eşit şekilde tüm sporcularımıza dağıtılıyor ve sonucunda uluslararası arena’da ilk sayılabilecek bir çok başarı elde ediliyordu. Erkeklerde Avrupa Ligi 1. Lig 2. Liği Bayanlarda 2. Division dünya 2. Liği, Avrupa Çift Erkekler Şampiyonluğu, Akdeniz Oyunlarındaki madalyalar bu dönemde yakalanan sinerji ile elde edilmiş başarılardır.

Ahmet Li uzun süren sakatlığının ardından Akdeniz oyunlarındaki başarısız performansından sonra üzülerek Milli Takımdan affını istemiştir.

Melek Hu ise Danimarka’da kamp merkezindeki antrenörü ile evlilik kararı alarak Milli Takımdan ayrılmıştır. Böylelikle Olimpik Sporcu Havuzu 5 sporcuya indirilmiştir.

Olimpik kadro için teknik direktör (Onur Germeyeanoglu) ile anlaşma yapilmış ve tarihinde ilk kez beslenme uzmanı, fizyoterapist, kondisyoner, spor psikoloğu görevlendirilmiş ve kamplarda aktif görev almışlardır.

2016 yılından önce tamamen devşirme sporcularımıza ayrılan kaynak eşit şekilde havuzdaki sporculara dağıtılmış ve bir ivme yakalanmıştır.

Olimpiyat süreci uzun ve zahmetli bir yoldur. Kaynaklar da öyle mükemmel ve sınırsız değildir. 2016 yılından sonraki kur yükselişleri özellikle yurtdışı organizasyonlarda bütçe yönetimini konusunda zorluk çıkarmıştır. Çok detaya girmeyeceğim lakin yazıda belirtilen önerilerin birçoğu zaten o dönemde yapıldı ya da planlandı.

Değinmek istediğim başka bir konuda borçla bırakıp gitti konusu. Kerim Koç yönetimi 2018 Mali Genel Kurulunda ibra edilmiştir. O dönemde Spor Bakanlığının federasyon ödeneklerini ötelemesi ile oluşmuş geçici bir borçlanma söz konusudur. 2 milyon borç olan dönemde borç tutarına çok yakın bir alacak tutarı söz konusudur. Merak edenler bilançoları ve ilgili sunumları inceleyebilir Ayrıca sonraki 2 yıl yani 2018-2020 yılları için de ciddi bir mali disiplin planı kararı Kerim Koç döneminde alınmış ve kararların yansımaları sonraki yönetim döneminde gerçekleşmiştir ve tüm bu önlemler 2018-2021 arasında görev yapan federasyon yönetiminin mali anlamda rahat etmesini sağlamıştır.

Şimdilik daha fazla detaya girmeyeceğim.

Olimpiyatlarla ilgili dönemin federasyonunu hedef alan yanlis haberleri Cem Bey’in düzeltmesini ve yazmış olduğu yazıyı kaldırmasını bekliyoruz.

 

Saygılarımla / Best Regards,

 

           Tahsin ERGÜL

                Point Group

 Danışmanlık ve Organizasyon

                   Founder

 

Address: Saray Mah. Site Yolu Cad.

Anel İş Merkezi No:5 Ümraniye / İstanbul

Office   : +902166312424

Mobile  : +905317331999

Yukardaki yazıyı Tahsin Ergül Savaş Ertufan’a göndermiş, Savaş Ertufan bana mail ile gönderdi, Aynen yayınladım. Bu yazıyada ekleme yapmak veya itiraz etmek isteyenler facebook sayfamda yazının altına yorum yapabilirler.

Tahsin Ergül yukardaki yazısından sonra Facebook’dan aşağıda ki saygısız yazıları yazmaya devam etti.

Cem Bey merhaba,
Öncelikle 2016-2018 yılları arasındaki olimpiyat hazırlıkları süreciyle ilgili gerçeklerle alakası olmayan ithamlar içeren yazınıza cevabımı paylaştığınız için teşekkür ederim.
Bu yazı kişisel cevabımdır ve yaklaşan federasyon seçimleriyle bir alakası yoktur. Federasyon yönetimi gerçekten zahmetli ve zor bir iştir. Sosyal platformlarda kolayca ithaf edilen suçlamaları ya da yorumları yapmadan önce bir durup düşünmek gerekir. Bu sadece kendi dönemimiz için değil, geçmiş dönemlerde ve şuan görev yapan herkes için geçerli bir durumdur. Özellikle görev yapmış ve yapmakta olan tüm federasyon başkanları da gönüllülük esaslı bu görevi fedakarca yapmışlardır. İnsanlar kendi ailelerinden, işlerinden ve birçok konudan fedakarlık edip federasyonlarda görev alıyor. Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak yorum yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Federasyon seçimlerinin yaklaştığı bu dönemde daha yapıcı ve pozitif söylemlerin ve projelerin yarıştığını görmek ümidiyle.
Not : Yazımın sonunda tasarruf önlemleri ile ilgili belirtmiş olduğum kısım mevcut yönetime itham niyetiyle yazılmamıştır. Mevcut federasyon yönetiminin mali anlamda yoğun bir tasarruf planı uyguladığı görülmektedir.
Tahsin Ergül Sizin ve sizden evvel görev almış federasyonların sizin değiminiz ile büyük fedakarlıklar ile Türkiye’yi Dünyada erkeklerde 63., Kadınlarda 37. Sıraya getirmişsiniz. Ben de diyorum ki, bu güne kadar görev almış bütün başkanlar ve yöneticiler bunun sorumlusudur. Lütfen önümüzdeki seçimlerde aday olmayın.
Cem Avunduk
Ben aday değilim zaten. Siz daha iyisini yapacağınızı iddia ediyorsanız lütfen sorumluluk alın ve aday olun . Oyum sizindir.
Tahsin Ergül
Ben aday olmadığımı bu günkü yazımda nedenleri ve çözüm önerilerim ile birlikte yazdım. Okunma rekoru kırıyor. Linkini buraya koyuyorum. Okumamış olanlar İçin
Cem Bey 
Yanlış bilgilerin yer aldığı yazınıza istinaden bir düzeltme talep ettik ve siz de paylaştınız. Kendi görüşüm olarak da bu tür eleştirilerin kırmadan dökmeden yapılması gerektiğini ifade ettim. Buradan bir tartışma ortamına girmek niyetinde değilim. Sizler beni, ben de sizleri tanımayız. Samimi olarak da düşüncemi söyledim. Masa tenisinin gelişimi noktasında gerçekten projeleriniz var ise bunları hayata geçirmenin yöntemleri var. Federasyon kurullarında, derneklerde, spor kulüplerinde görev alır ve katkı sunabilirsiniz. Paylaşımlarınızı okuyunca seçim sürecinde etkin olmak ve bir adayı desteklemek gibi ihtimaller olabileceğini anlıyoruz. Eğer öyle ise tüm tespit ve yorumlarınız bir anda değerini kaybeder ve bir adayı öne çıkarmak için taraflı yayın yapıyor konumuna düşersiniz ki böyle olmadığını ümid ediyorum.
Eğer böyle değilse ve gerçekten masa tenisi sever olarak bu eleştirileri yöneltiyor, ülkemiz ve sporumuz için en iyisini istiyorsanız yalan ve iftira içermediği sürece eleştirilerinize ben dahil herkes saygı duyar. Bu yazımız burada dursun, Zaman gösterecek.
Sağlıkla kalın.
Savaş Ertufan bana bizim yönetimden Tahsin Ergül sana  yazı gönderecek, lütfen yayınla dedi ve bende sorumlu yayıncılık ilkeleri gereği noktasına virgülüne dokunmadan yayınladım.
Ben yazıyı yayınladıktan sonra Tahsin Ergül Facebook’tan yukarıdaki saygısız üslup ile yazılarını yazmaya devam etti.

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık