Beğenilenler

Türkiye Masa Tenisi Tarihi

1924’lerde kurallar içinde oynanmaya başlayan masa tenisi, Türkiye’de ilk defa 1920 li yılların ikinci yarısında tanınmaya başladığı, ilk kez Robert Koleji’nde oynandığı bilinir. Cazip ve hareketli bir spor dalı olan masa tenisi İstanbul’da hızla yayılmıştır. İlk İstanbul Şampiyonası 1930 yılında, Altınordu Spor Kulübü tarafından düzenlenmiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü’nden aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Raşit Bey finalde İstanbulspor’ lu Semih Duransoy’u yenerek, sarı-lacivertli kulübe bu dalda ilk şampiyon ünvanını kazandırmıştır.

Bundan sonra 1948 yılına kadar bir duraklama devresine giren Masa Tenisi faaliyetleri, 1950 ‘li yıllarda sürekli bir artış  göstermiş, ancak bu, düzensiz ve organizasyon açısından eksikliklikleri olan bir artış olmuştur.

Fakat daha sonra, Güneri Artunkal, Hamit Piskin, Haşmet Tan, Ergün Bey,Yorgo Vaselieades, Aleko Marisis ve Ojen Read gibi genç idealistlerle birlikte bu spora gönül veren Kosta Mavridis’in çabaları ile bu spora ilgi artmıştır. Masa Tenisi Federasyonu bu yıllarda kurulmadığı için, masa tenisinin  gelişimi yeterince hızlı ve organize olamamıştır.

İstanbul’daki bu gelişmelere karşılık, Ankara’da Mühendis Sabahattin, Necdet Müstecepli, Özhan Müstecepli ve İlhan Müstecepli, daha sonraları Danyal Çiper,1955’lerde Öjen Raat, Anastas Nilolau, Nazım Arpacı, Tuncay Cebeci, Erdem Günay, Koço Yuannides, Yusuf Ishakoğlu,Şaban Selahattin .İzmir’de Vehbi Tırnaklı, Oğuz Özden parlamış  yıldızlardır.

1966’da Masa Tenisi Federasyonunun resmi olarak kurulmasıyla birlikte okullarda, küçük yaşta çocuklarda ve yabancı antrenörlerle alt yapı eğitim çalışmaları başlamıştır. İlk federasyon başkanı aynı zamanda gazeteci olan Ali Abalı’dır. Bu dönemden sonra  33 defa mili formayı  giyen, 1973-1985 ve 1993-1997 tarihleri arasında federasyon başkanlığı da yapan Danyal Çiper, ülkemizde bu sporun gelişmesi için çok büyük çaba sarf etmiştir. Ülkemizde modern masa tenisi çalışmaları 1967 yılında Türkiye’de göreve başlayan ilk antrenör Yugoslav  Hirbut  daha sonra Macar  Jenö Ujlaky  ile devam etmiştir.

 

Bu dönemde ve devam eden yıllarda Tuğrul Akas , Cem Avunduk , Mahir Özbayraç , Sedat Engin , Heysem Şaban , Harun Sevinç , Davit Kumru , Zeki Bulut , Mehmet İçli , Mahmut Tezcan , Osman Vardar , Osman Karagülleler ,Remzi Sarıoğlu , Cüneyt Haskan , Alpaslan Tengirşenk , Aydemir Cengiz , Haldun Mergen,  , Semih Müstecaplıoğlu , Şeref Yaman , Gürcan Karadede, , Hakkı Akil , Vasil Aleksandiridis , Fanis Aleksandiridis ,,Oktay Çimen , Gürhan Yaldız , kadınlarda Perihan Gülleoğlu  Özgür , Feyza Güvener , Gülçin Erkman ,Zülal Erkman Andaç , Phyllis Soleau , Fatma Artunkal , Seda Müstecaplıoğlu , Demet Candemir, Gamze Altınöz , Serpil Ayaz , Meral Bıçakçı , Kadriye Poyrazoğlu ,  Gülsün Doğan , Nursel Öner , Derya Sokol , Aysan Edizkun, Selda Doğan gibi başarılı sporcular yetişmiştir. Vasil Alekssandirisis 1973-75 Akdeniz Oyunları’nda  şampiyonu olarak bu dalda uluslararası başarı kazanan ilk sporcu olarak Türk spor tarihine geçmiştir.

 

 

 

 

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discussion

 1. Avatar Yıldırım Türkeri

  Türk Masa Tenisi tarihi anlatılırken bazı eksikliklerin bırakıldığını ve bu tarihi yaşayan, hatta milli formayı 1950 li yıllarda giyen bazı oyuncuların unutulduğunu düşünüyorum. Keşke onlarla da temas edip bilgiler alınsaydı daha iyi olurdu.

  1. yonetim yonetim

   Yıldırım bey
   Ben bulabildiğim kadarı ile elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
   Eksiklikleri zaman içinde sizlerden gelen bilgiler ile gidermeye çalışırım.
   Sizin de katkılarınız olur ise çok sevinirim.
   Sevgi ve Saygılarımla
   Cem Avunduk
   05333691782
   cem.avunduk@gmail.com

Yukarıya çık