Beğenilenler

Türkiye’de Malzeme Kirliliği Var……Ferhat Erduran….Fitt Masa Tenisi…..

CRI TÜRK’te yayınlanan “Spor Hikayeleri” programına konuk oldum. Programı aşağıdaki YouTube linkinden veya www.fittmasatenisi.com adresindeki “MEDYA” sekmesinden izleyebilirsiniz.
FiTT Masa Tenisi – Ferhat ERDURAN

Hüseyin Şuekinci’nin hazırlayıp sunduğu Spor Hikâyeleri’nin bu haftaki konuğu, Fenerbahçeli Milli Masa Tenisi Sporcusu Ferhat Erduran’dı.

Erduran’la 47 yıl kesintisiz devam eden spor hayatını, masa tenisinin keyifli yönlerini, insan sağlığına etkilerini konuştuk. Aynı zamanda masa tenisi malzemelerinin satıldığı bir spor mağazasının sahibi olan Milli tenisçi Ferhat Erduran’la söyleşimizden öne çıkanlar….

MASA TENİSİ İLE İLKOKULDA TANIŞTIM

“İlkokuldaydım. 1974 yılında okulumuzda seçmeler yapıldı. Seçmeler sadece top sektirmeyle yapıldı ve okul takımına alındım. 1980’de Genç Milli Takımı’na sonrasında ise A Milli takıma seçildim. Balkan, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında, Avrupa liglerinde ülkemi temsil ettim. Bunun yanı sıra Fenerbahçe, şimdiki adıyla Anadolu Efes, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kulüplerde oynadım ki, şu an Fenerbahçe Birinci Lig Takımı’nda da aktif olarak oynamaya devam ediyorum.

KARDİYO YAPABİLECEĞİNİZ EN ÖNEMLİ SPORLARDAN BİRİ

İnsan nabzı normalde 70-80 civarındadır. Masa tenisinde bir idmana ve kombinasyonlara başladığınız zaman nabız 140’lara kadar çıkıyor. Sonrasında duruyorsunuz. Bu durmalar ve çıkmalar, sporcunun sağlığı açısından çok faydalı. Sakatlanma riski oldukça düşük, 7’den 70’e herkesin yapabileceği özel bir spor masa tenisi.

TÜRKİYE’DE MALEZEME KİRLİLİĞİ VAR

Spor malzemesi satıcıları insanlara doğru malzemeyi verme noktasında yeterli bilgiye sahip değil. Ben de masa tenisini sevdiğim için hem de yılların kazandırdığı bir bilgi birikim var, malzeme satışına girdim. Malzemeleri çok iyi tanıyorum, oyuncuları çok iyi tanıyorum. Hangi tarz sporcuya hangi malzemenin uygun olacağı konusunda tavsiye edebilecek düzeydeyim. Masa tenisine ve bu spora ilgilenenlere faydam olacağı için bir taraftan da bu işi yapıyorum.

MALZEME TEKNOLOJİSİ ÇOK GELİŞTİ

Bizim zamanımızda bugünkü gibi kaliteli malzemeler yoktu. Artık spor malzemeleri üretilirken son teknolojiden yararlanılıyor. Gelişen teknolojiyle hız muazzam derecede arttı. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu seyir zevkini artırmak açısından bu hızı düşürmeye, oyunu yavaşlatmaya çalışıyor. Çünkü bu malzemeler seyircisever malzemeler değil.

400 TL’YE DE RAKET VAR 4 BİN TL’YE DE

Raketlerde kullanılan malzemeye göre, fiyatlar fark ediyor. Raketin iyisi pahalı olan değil, aslında oyuncuya uygun raketi bulmak, onunla oynamasını tavsiye etmek önemli. Oyun stiline göre ya defans ya atak raketler tercih edilmeli.

MASALARDAKİ EMNİYET SİSTEMİ GÖZ ARDI EDİLİYOR

Masalar ise 2’ye ayrılıyor. ‘Hobi’ diye tabir edilen okullarda kullanılan masalar ve uluslararası müsabakalarda kullanılan ‘profesyonel masalar’ var. Masalarda ayrıca emniyet sistemleri var. Okullarda özellikle maliyeti düşük olduğu için emniyet sistemi göz ardı ediliyor ve düşük maliyetli masalar tercih ediliyor. Bu riskli bir konu. Bu noktada yöneticileri aydınlatacak bilgi birikime sahip yeterli kişi de yok maalesef. Masa tenisi malzemeleri Türkiye’de yeterince üretilmiyor maalesef.

VETERAN TURNUVALARI TURİZME KATKI SAĞLIYOR

Veteran dernekleri son 20-25 yılda çok aktif hale geldi. Masa tenisinde çok büyük bir sinerji yaratmış durumdalar. Yurt dışına gidiyorlar, yurt dışından gelenler var. Veteran dernekleri vasıtasıyla çok kişi masa tenisiyle tanıştı. Daha önce masa tenisi oynamış ama devam etmeyen insanlar masa tenisine tekrar döndü. Türkiye’de sanıyorum 5-6 ilde masa tenisi derneği var. Sadece İstanbul’da 3 dernek var. Antalya’da pandemiden önce gerçekleştirilen turnuvaya büyük bir katılım olmuştu. Konsepti de çok iyiydi. Bir taraftan turizme de inanılmaz katkı sağlıyorlar.

ULUSLARARASI VETERAN MASA TENİSİ TURNUVASI 16-17 EKİM’DE İSTANBUL’DA

Veteran dernekleri kurulmadan önce insanlar masa tenisi oynayacak salon, masa bulamıyorlardı. Şimdi her derneğin en az yüzden fazla üyesi var. İmkânları da çok iyi. Bir taraftan turizme de inanılmaz katkı sağlıyorlar. Masa tenisinde çok büyük bir sinerji yaratmış durumdalar. Fenerbahçe Veteren Masa Tenisçileri Derneği 16-17 Ekim’de Caferağa Spor Salonu’nda uluslararası turnuvaya ev sahipliği yapacak. 40 yaş üzeri tüm yurttaşlarımızı bekliyoruz. http://www.fbvtt.org/ sitesinden 14 Ekim’e kadar kayıt yaptırabilirler.

Masa tenisi 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bir spor. Ailelerden ricam çocuklarını derslerinden geri kalır endişesiyle spordan uzak tutmasınlar.”

Sevgili Ferhat benim 70 li yıllardan tanıdığım çok sevdiğim bir arkadaşım.

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık