Beğenilenler

Türkiye’nin Yükselen Yıldızı….Samet Polat……Balkanların Zirvesinde……

Kırklareli’nin Masa Tenisi eski milli takım antrenörü Soner Polat’ın oğlu 28 yaşındaki Samet Polat, masa tenisi ile yaklaşık 15 yıldır ciddi olarak ilgilenmekte.

Babasına uzun süre yardımcı antrenör olarak destek veren Samet, ilerleyen yıllarda adım adım görevler alarak masa tenisi camiasına hizmet vermeye başladı.

2018 Balkan Şampiyonası Samet Polat, Avrupa Fed.Bşk Ronald Kramer, babası Soner Polat

2006 – 2009 yıllarında masa tenisinin en aktif sitesi olan sporha.com’da köşe yazıları yazan Samet, 2012 – 2014 yılları arasında da www.ttturkiye.com adlı sitede çeşitli haberler yazıp, röpörtajlar paylaştı. 2014 yılından bu yana ise Masa Tenisi Dünyası sayfasında köşe yazıları yazmakta olup, bugüne kadar 13 başarılı köşe yazısına imza attı.

Avrupa Masa Tenisi camiasından çeşitli üst düzey isimlerle güçlü ilişkiler kuran, masa tenisinin mutfağında yetişen ve üst düzey yabancı dil bilgisine sahip Samet, 2013 yılındaki TMTF Masa Tenisi Çalıştayı’nda o dönemki TMTF Başkanvekili, şu anki Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yrd. ve dönemin ETTU Başkan Yardımcısı Veli Ozan Çakır ile tanıştı. Veli Ozan bey ve Fed. Bşk. Oktay Çimen’in komiteye Samet’i dahil etmesinden sonra, TMTF’nin yurtdışı iletişimine dair görevlere dahil olmaya başladı.

2015 Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası

2015 yılının Ocak ayında TMTF Dış İlişkiler Kurulu Başkanı olarak görevlendirilen Samet, 2015 Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası’na dönemin Federasyon Başkanı Dr. Oktay Çimen ile katıldı. Turnuvaya katılan en genç delege olan Samet, ETTU ve üye ülkelerin görevlileri ile görüşmeler yapıp, daha aktif bir rol almaya başladı.

2015 yılında ayrıca Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nda Masa Tenisi Teknik Komite Başkanı Soner Polat liderliğindeki ekibe komite üyesi ve milli takım antrenörü dahil oldu.

Özel sporcular camiasını, profesyonel masa tenisi camiasıyla birleştirme adına başarılı çalışmalar yapan ekipte Samet aktif görevler aldı. 2015 yılında Down Sendromlular Masa Tenisi Milli Takımı ile Güney Afrika’da Erkek Milli takımımız Dünya 3.lüğü, Bayan Milli takımımız Dünya 2.liği kazandı. Bu büyük başarı üzerine, 3 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’nın daveti üzerine milli takım Dünya Engelliler Günü resepsiyonuna katıldı.

2016 Dünya Masa Tenisi Şampiyonası Portekiz Fed Bşk, ETTU Başkan Yrd Pedro Mooro ve Samet Polat

2016 yılında İstanbul’a alınan Avrupa Masa Tenisi Olimpiyatlar Kıta Elemesi müsabakalarına Turnuva Direktörü olarak seçilen Samet, çok büyük bir görev alarak tüm dikkatleri üzerine çekti, ancak turnuva ülkemizdeki terör olayları nedeniyle iptal edildi.

2016 yılındaki Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nda görev alan en genç delege olarak ITTF’in nezdinde de takdir edilen Samet, önemli bağlantılar ve işbirliklerine burada da imza attı. Bir yandan Özel Sporcular Federasyonu’nda da aktif göreve devam eden hocamız, Down Sendromlu Erkek Masa Tenisi Milli Takımı ile Dünya 3.lüğüne imza attı.

2017 yılının Ocak ayında Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Masa Tenisi Teknik Komite Başkanı olarak görevlendirilen Samet, bu camia için de önemli başarılara imza attı. Dönemin TMTF Başkanı Kerim Koç’un da büyük destekleri ile Türkiye spor tarihinde ilk kez bir engelli Federasyonun milli takımının, Profesyonel liglerde özel statü ile oynaması projesi çok büyük ses getirdi. Bunun yanı sıra, Özel Sporcular Down Sendromlu Masa Tenisi milli takımının Sn. Şükrü Dereli desteği ile Stiga sponsorluğu da tarihe yazılan adımlardan biri oldu.

2017 Down Sendromlular Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’ndaki Bayan Milli takımımızla Avrupa 2.si, Erkek Milli takımımızla Avrupa 2.si oldu ve bu destek karşılık buldu. Milli takım, Başbakan Sn. Binali Yıldırım’ın özel davetlisi olarak makamda ağırlandı.

TMTF’de de kurul başkanı olarak görevine devam eden Samet, 2017 Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası ve Avrupa Masa Tenisi Federasyonu Genel Kurulu’na katıldı ve bu turnuvada ülkemizi Federasyon Başkanı Kerim KOÇ ile temsil etti.

2018 yılında Özel Sporcular Federasyonu’ndan istifa eden Samet, TMTF’deki hizmetlerine devam etti. 2018 Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden hocamız, Türki Cumhuriyetler ile bu turnuvada önemli bir toplantı yaptı. “Türklig” adını verdiği, Türki Cumhuriyetlerin altyapı milli takımlarının ortak çalışmasını hedefleyen proje, dönemin Federasyon Başkanı Kerim Koç tarafından da büyük destek gördü ve “Türklig” projesinin ilk kamp&turnuvası, 27 Ağustos – 2 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

2018 Dünya Şampiyonası-Türki Cumhuriyetler Temsilcileri ile birlikte.

Avrupa ve Dünya çapında ses getiren tüm bu çalışmaların ardından, 2018 Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası’nda yapılan Avrupa Masa Tenisi Federasyonu Komite seçimlerinde, Samet 23 Eylül 2018 tarihi ile ETTU Gençlik Komitesi üyesi olarak görevlendirildi.

2019 yılında ise Avrupa Yıldızlar&Gençler Masa Tenisi Şampiyonası’na ülkemizi temsilen katılan hocamız, turnuva esnasında yapılan Gençlik Komitesi toplantısına katıldı. 2019 Balkan Masa Tenisi Şampiyonası’nda yapılan ve ilk kez oluşturulan Balkan Masa Tenisi Birliği komitelerinde, ülkemiz adına aday gösterilen isimlerden Samet, aralarında bir Federasyon Başkanı ve bir Federasyon Başkanvekili’nin de bulunduğu 6 aday arasından, 13 Ağustos 2019 itibariyle Balkan Masa Tenisi Birliği – Gelişim Komitesi Başkanı olarak görevlendirildi.

 

Samet Polat göreve geldiğin Balkan birliği için tebrik ederim. Lakin bu aldığın ve başarıyla yaptığın işlerin yanında çocuk oyuncağı bir görev.. Birlikte çalıştığımız TMTF Dıs İlişkiler kurulunda 7/24 olağanüstü iş yapmaktasın. Ayrıca ITTF Altyapı Gelişim Komitesinde oluşturduğun iletişim ağı inanılmaz başarılı. Seni yakın zamanda ITTF kadrosunda görebiliriz. – Savaş Ertufan

 

Balkanların Zirvesinden, ITTF’ nin Zirvesine…..Yolun Açık Olsun …..Samet Polat….

 

Sevgi ve Saygılarımla
Gsm. 0 533 369 17 82
cem.avunduk@gmail.com

 

Yorumunuz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarıya çık